Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Asteriks: Wielka wyprawa”

pic2494754Letni sezon urlopowy w tym roku niestety się już skończył, ale za sprawą wydawnictwa Egmont udało mi się jeszcze zobaczyć egipskiego sfinksa, pożeglować galerą i odwiedzić rzymskie obozy legionistów, a wszystko to za sprawą gry „Asteriks: Wielka Wyprawa”, której akcja toczy się właśnie w takiej scenerii.

 

 

 

 

DSCF3122

Tym razem mieszkańcy znanej wszystkim wioski Gallów biorą udział w wyścigu, którego zwycięzcą zostanie ten, który jako pierwszy powróci z wyprawy do wioski i udowodni pokonanie co najmniej sześciu okrążeń toru wyprawy. Pętla trasy wyprawy zbudowana jest w formie okręgu z dwunastu losowo rozmieszczonych, dwustronnych kart lokacji, po których przyjdzie się poruszać znanym z komiksów, bajek i filmów bohaterom. Ruch gracza polega na odwróceniu jednej z kart lokacji, znajdujących się za naszym pionkiem (ale przed kolejnym graczem na torze wyprawy) i poruszenie swojego pionka na najbliższe pole odkrytego terenu. Po przekroczeniu karty startowej wioski gracz otrzymuje żeton hełmu legionisty. Wygrywa ten z graczy, który jako pierwszy ukończy sześć okrążeń i zakończy swoją wyprawę dokładnie na polu swojej rodzinnej wioski lub jako pierwszy ukończy ósme okrążenie toru. Podczas gry może się zdarzyć, że gracz nie będzie mógł wykonać ruchu, bo będzie zablokowany pionkiem przeciwnika lub przy korzystnym układzie kart na stole (odkryty teren będzie jedynym na stole) wykona prawie całe okrążenie za jednym razem.

DSCF3119DSCF3120

Początkowo gra jest typowym wyścigiem, jednak wraz z rozwojem sytuacji dochodzą elementy pamięciowe (jaki teren znajduje się na drugiej stronie karty) oraz taktyczne (wykonanie ruchu, który zablokuje przeciwnika). W Asteriksa grać mogą już pięcioletnie dzieci i młody wiek wcale nie oznacza, że będą na straconej pozycji, bo wystarczy dobra pamięć żeby wygrywać z dorosłymi.

DSCF3117

Gra „Asteriks: Wielka Wyprawa” jest polską adaptacją gry „Ahoy” Corné van Moorsel’a z 2005 roku z minimalną zmianą zasad gry, które są bardzo proste i już z ilustrowanymi przykładami mieszczą się na czterech stronach instrukcji o wymiarach  12×12 cm. Karty terenów są duże i ładnie ilustrowane z wykorzystaniem grafik z komiksów o Asteriksie. Gra jest prosta i przyjemna, a rozgrywka trwająca około 20 minut przynosi dużo radości zarówno młodszym jak i starszym graczom.

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za przekazanie gry do recenzji.

Adrian „AiS” Stolarczyk

Tytuł: „Asteriks: Wielka wyprawa”

Autor: Corné van Moorsel

Wydawca: Egmont

Liczba graczy: 2-5

Wiek graczy: 5+

Czas gry: 30 minut

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 września 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: