Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Pressure Cooker”

pic2227589Tytułowy „Szybkowar” to – jak się można domyślić – gra o gotowaniu. Jeśli miałbyś ochotę dołączyć do grona najlepszych kucharzy świata to ta gra będzie do tego doskonałym przygotowaniem. Okazja nadarza się niespodziewanie, bo właśnie dziś wieczór jest wielkie otwarcie nowej restauracji „Très Yummy”, a stanowisko szefa kuchni jest nadal wolne więc postanawiasz spróbować swoich sił. W rywalizacji z innymi kandydatami najważniejsze będzie przygotowanie zamówionych przez gości posiłków w jak najkrótszym czasie, ale także z najlepszych składników dostępnych na rynku. Oczywiście żaden szanujący się szef kuchni nie może też zapomnieć o przystawkach, deserach i napojach podawanych do dań głównych. Takie podejście powinno spodobać się potencjalnemu pracodawcy. W swojej pracy musisz jednak uważać, aby pomimo pośpiechu dania były przygotowane zgodnie z przepisami i nie trafiły się w nich niepożądane lub nieświeże składniki .

DSCF3114

Przygotowanie
W grze może wziąć udział od 2 do 4 osób, których wiek minimalny określony jest przez instrukcję na 14 lat, jednak według mnie w zależności od wybranego poziomu trudności spokojnie można grać z 10-latkami a nawet z 8-latkami. W ramach przygotowania każdy z kucharzy otrzymuje własną kuchenkę z zestawem szesnastu palników oraz znaczniki, którymi będzie oznaczał dania, które zostały już przygotowane i wydane na salę. Oprócz tego gracze otrzymują po dwa żetony „przystawek”, które będą mogli zaserwować przed daniem głównym aby otrzymać lepszą ocenę swojego dania i więcej punktów za nie. W takim posunięciu jest jednak pewne ryzyko, bo jeżeli po podaniu przystawki danie główne nie zostanie ukończone lub przygotowane niezgodnie z przepisem to kucharz, który się tego dopuścił otrzyma punkty karne. W zaawansowanym wariancie rozgrywki gracze mają też podręczną kartę składników, których mogą użyć w daniach, które nie muszą być przygotowane ściśle według przepisu z karty dań. Na środku stołu umieszczana jest karta dań, które będzie trzeba przygotować oraz zakryta pula żetonów składników, z których wszyscy uczestnicy rozgrywki będą gotować swoje dania. Wśród żetonów są różne składniki spożywcze (owoce, warzywa, nabiał, grzyby, itp.) oraz żetony drinków i deserów, które dołożone do dania w odpowiednim momencie wpłyną na jego ocenę.

DSCF3118

Rozgrywka

Po sygnale rozpoczęcia rozgrywki wszyscy gracze jednocześnie zaczynają pobierać po jednym żetonie składników do swojej kuchni, odwracają go i jeżeli pasuje on do któregoś z przepisów zamówionych dań to mogą umieścić go na odpowiednim polu kuchenki lub odrzucić do wspólnej puli jako odkryty. Pierwszy z graczy, który ukończy danie z menu oznacza to swoim żetonem na karcie dań oraz umieszcza swój kolejny żeton na polu kuchenki ukończonego dania. Gra toczy się e ten sposób do momentu, gdy któryś z uczestników ukończy minimalną ilość dań dla danej rundy i postanowi uruchomić klepsydrę, wyznaczającą ostatnie chwile na ukończenie dań dla pozostałych kucharzy. Po zakończeniu rundy gracze wzajemnie weryfikują zgodność swoich dań z przepisami oraz zliczają punkty. Oprócz punktów za kolejność, w jakiej dania były wydawane na salę gracze otrzymują premie za spełnienie minimalnych wymagań jakościowych oraz za użycie najlepszych składników dostępnych na rynku. Dodatkowo nagradzany jest gracz, który ukończył wymaganą liczbę dań najszybciej (uruchomił klepsydrę) i ten, który ukończył najwięcej kompletnych dań. Po podliczeniu punktów kucharze sprzątają swoje kuchnie i przygotowują grę do kolejnej rundy analogicznie jak przed rundą pierwszą. Szef kuchni, który po trzech rundach ma najwięcej punktów zostaje zwycięzcą i dostaje angaż w Très Yummy.

DSCF3122

DSCF3117

Podsumowanie
„Pressure Cooker” to lekka i prosta gra o raczej niszowej tematyce kulinarnej. Sama rozgrywka mechanicznie przypomina budowanie statków kosmicznych w grze „Galaxy Trucker” z tą różnicą, że zamiast części promów kosmicznych dobieramy żetony składników spożywczych i komponujemy z nich wystawne dania według karty dań. Na uwagę zasługuje możliwość uproszczenia rozgrywki poprzez usunięcie „otwartych” przepisów z talii dostępnych dań, co umożliwia rozgrywkę z młodszymi adeptami sztuki kulinarnej. Podczas gry w 3 lub 4 osoby rozgrywka jest bardzo dynamiczna i może się zdarzyć, że dojdzie do kłótni o składniki ze spiżarni niczym w programie Hell’s Kitchen. Bardzo prosta instrukcja (w języku angielskim – na dzień dzisiejszy nie ma polskiego wydania) w przystępny sposób tłumaczy zasady rozgrywki i ilustruje to przykładami. Znajomość języka nie jest potrzebna podczas gry. Elementem, który wydawcom kompletnie się nie udał są obrotowe liczniki punktów, które są tak luźne, że nawet lekkie poruszenie planszetką gracza podczas gry najprawdopodobniej spowoduje zmianę wskazań liczników i lepiej jest liczyć punkty między rundami klasyczną metodą – długopisem na kartce. Rozegranie trzech rund gry nie powinno zająć więcej niż „pudełkowe” 30-60 minut więc gra jak najbardziej nadaje się do rozegrania jako luźny przerywnik między cięższymi tytułami lub jako „danie główne” do gry z dziećmi.

Dziękujemy wydawnictwu Rio Grande Games za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Adrian „AiS” Stolarczyk

Tytuł: Pressure Cooker
Autor: Kane Klenko
Wydawnictwo: Rio Grande Games
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 14+
Czas gry: 30-60 minut

DSCF3119

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 10 lipca 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: