Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w dodatek „Concordia: Britannia & Germania”

ConcordiaConcordia to doskonała gra w średniej kategorii wagowej i jedna z lepszych gier wykorzystujących deck building w nowoczesnym wydaniu (w opozycji do tradycyjnego podejścia à la Dominion). [Jeśli ktoś nie czytał, to zapraszam do zapoznania się z recenzją, która pojawiał się na naszym blogu jakiś czas temu]. Nic więc dziwnego, że po bardzo dobrym odbiorze jej ze strony krytyków, na ubiegłorocznych targach SPIEL w Essen ukazał się dodatek Britannia & Germania.

Podstawowa gra osadzona jest w starożytnej Italii i na ziemiach Imperium rzymskiego wokoło Morza Śródziemnego, natomiast dodatek przenosi nas do tytułowej Brytanii i Germanii również ze starożytnego okresu. W jego skład wchodzi jedynie dwustronna mapa i kartka ze zmianami w zasadach, które wprowadzone są na potrzeby tych dwóch nowych lokalizacji. Ze zmian globalnych zmienił się sposób prezentowania bonusowego dobra produkowanego przez prowincje. W dodatku zastosowano wygodniejszą w użyciu minimapkę – jest ona czytelniejsza i nie wymaga żmudnego rozróżniania podobnych do siebie kolorów. Oczywiście też zmieniły się miasta startowe, ale raczej nikt na tych dodatkowych planszach nie szukałby Rzymu.

IMG_20150706_211035_small

Zacznijmy od Brytanii, bo to mniejsza z dwóch map pod względem liczby miast i prowincji. Wydaje się być idealna dla mniejszej liczby graczy, podobnie jak Italia. To co ją odróżnia to drogi morskie, gdyż zostały one tak zaprojektowane, by w bardzo szybki sposób umożliwiały dotarcie do odległych regionów na północy Albionu. Jednak miast przybrzeżnych jest relatywnie mało, więc nie można zaniechać również podróży lądowej, bo możemy zostać odcięci od najwartościowszych miast. Ten swojego rodzaju wyścig dodaje nico więcej interakcji i przepychania się na plansz, ale pozwala za to na szersze planowanie ekspansji swojego dominium w Brytanii.

IMG_20150707_160753

Natomiast Germania to rozległa mapa przeznaczona raczej dla maksymalnej liczby graczy biorących udział w rozgrywce. Charakteryzuje się brakiem obszarów morskich i rozległymi obszarami lądowymi poprzecinanymi siecią rzek. Zasady ruchu wodnego zostały zmienione w ten sposób, że podwojono prędkość statków i pozwolono na zajmowanie tych samych obszarów przez kilku graczy. Dodatkowo wyróżniono niektóre lokalizacje na planszy jako forty. Są to miejsca, w których znajdują się losowe dobra, dostępne jedynie jednorazowo dla gracza, który wykona akcję budowania osady handlowej w ich sąsiedztwie. Mamy więc tu też pewnego rodzaju wyścig, a do tego kolejny poziom manewrowania w górę i w dół germańskich rzek.

IMG_20150706_200623~2_small

Oczywiście dodatek ten w żaden sposób nie wywraca gry do góry nogami. Jest to lubiane przez wielu podejście “więcej tego samego” z malutkimi smaczkami. Nie mogę nie polecić tego zestawu map, zwłaszcza tym, którzy już wielokrotnie przenosili się w czasie, by szukać bogactw i przychylności bogów w antycznym świecie Concordii. Ja, ponieważ nie wyeksploatowałem wszystkich strategii z podstawowej wersji gry, będę z miłą chęcią naprzemiennie używał wszystkich czterech plansz, głównie pod kątem liczby graczy biorących udział w rozgrywkach.

Dziękujemy wydawnictwu PD-Verlag za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Concordia: Britannia & Germania
Autor: Mac Gerdts
Wydawnictwo: PD-Verlag
Liczba graczy: 2-5
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 100 minut

IMG_20150706_200637~2_small

IMG_20150707_160850-2 IMG_20150706_200700~2_small IMG_20150706_200645~3_small

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 7 lipca 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: