Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Spiel Essen 2014 – zagrałem w „Patchwork”

pic2270442_mdNo i wróciliśmy z Essen 2014 i zaczynamy granie i pisanie. Na pierwszy strzał Uwe Rosenberg i jego dwuosobowy Patchwork. Autor znany i doceniany raczej za ciężkie tytuły, tym razem w leciutkiej odsłonie, w której dwaj gracze stoczą pojedynek na uszycie kolorowego patchworku. Gra wygląda bardzo ładnie, a dodatkowo do pierwszych egzemplarzy sprzedanych podczas targów wydawca dodawał prawdziwe guziki (zastępujące tekturowe guziczki) co jest zresztą świetnym pomysłem i ja z pewnością również wzbogacę mój egzemplarz właśnie normalnymi guzikami.

A sama gra? Każdy z graczy otrzymuje własną planszę, na której będzie szył patchwork, „budowany” z różnych kafelków, a wszystko to ograniczone nie tylko przestrzenią, ale również czasem odmierzanym na dodatkowej planszy przez każdy nasz ruch. Musimy też dbać o finanse, reprezentowane w grze przez guziki, które znajdują się na niektórych częściach naszej układanki.

W swojej turze gracz może wykonać jedną z dwóch akcji:

– przesunąć swój znacznik na torze czasu i zebrać guziki w ilości równej liczbie miniętych pól lub

– kupić za guziki fragment patchworku, ułożyć go na swojej planszy i przesunąć znacznik na torze czasu. Jest tutaj pewne ograniczenie, bowiem możemy wybrać jeden z trzech klocków przed drewnianym pionkiem (który wędruje zawsze na własnie opróżniane miejsce).

20141020_200318

Dodatkowo, za każdym razem, gdy nasz znacznik przekracza na torze czasu namalowany guzik, następuje zasilenie naszego budżetu w liczbie równej sumie guzików, które mamy na uszytym już patchworku. Ułożone na torze pojedyncze kwadraty pozwalają też zagospodarować dziury, powstałe w wyniku układania fragmentów. Pierwszy gracz, który ułoży na swojej planszy kompletny patchwork o wymiarach 7×7, otrzymuje dodatkowy bonus 7 punktów.

Gra kończy się w momencie, gdy każdy z graczy dotrze do końca toru czasu, a ostateczny wynik to suma zgromadzonych i niewydanych guzików minus dwa punkty za każde wolne pole na swojej planszy. Bardzo to proste i bardzo przyjemne.

Patchwork jest leciutką grą, obok której z pewnością wielbiciele układanek opartych na klockach z tetrisa nie przejdą obojętnie. Jest też doskonale wpisana w temat, bo faktycznie ma się poczucie szycia patchworku, którego finałowe ułożenie wygląda niesamowicie kolorowo. Mechanicznie gra jest bardzo prosta, wciąż pozostawia jednak graczom wybory i decyzje, które może nie zagotują szarych komórek, ale pozwolą na fajną zabawę. U mnie po kilku partiach mam ochotę na więcej.

 Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

Tytuł: Patchwork

Autor: Uwe Rosenberg

Wydawnictwo: Mayfair Games

Liczba graczy: 2

Wiek graczy: 8+

Czas gry:  15 minut

20141020_195734 20141020_195954 20141020_200043 20141020_200054 20141020_200115 20141020_200129

3 comments on “Spiel Essen 2014 – zagrałem w „Patchwork”

  1. Pingback: Komentarz (krytyczny) do nominacji Spiel des Jahres 2015 | Ciekawe Gry

  2. Pingback: Nominacje do nagrody „International Gamers Award” | Ciekawe Gry

  3. madamevarsovien
    20 stycznia 2016

    Faktycznie pierwsze skojarzenie Tetris 🙂 Wreszcie ciekawa , przyjemna kobieca gra 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 20 października 2014 by in Inne, Konwenty, Recenzje and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: