Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Komentarz (krytyczny) do nominacji Spiel des Jahres 2015

xlogoPrzedwczoraj z samego rana zostały ogłoszone nominacje do jednej z najbardziej prestiżowych nagród w świecie gier planszowych – Spiel des Jahres (SdJ). Jest to nagroda wywodząca się z rynku niemieckiego, ale z uwagi na to, że jest on najbardziej chłonny i w tym kraju wydaje się również najwięcej gier planszowych na świecie, szybko stała się nagrodą poważaną przez graczy na całym świecie.

W tym roku kapituła zaskoczyła mnie (ponownie) swoim wyborem. Pominę oczywiście gry dla dzieci, bo tegoroczne tytuły w są mi obce, a skupię się w swoim komentarzy na głównej kategorii oraz w szczególności na Kennerspiel des Jahres (KsdJ), która jest dedykowana zaawansowanym graczom. Z gier wytypowanych przez jury nie udało mi się jeszcze zagrać w The Game i Broom Service oraz w One Night Ultimate Werewolf i Ugo!

Tak przedstawiają się nominacje (kolejność nie ma znaczenia):

Spiel des Jahres (SdJ) 2015:
– Colt Express (BGG) [RECENZJA]
– Machi Koro (w Polsce Metropolia) (BGG) [RECENZJA]
– The Game (BGG)

Kennerspiel des Jahres (KsdJ) 2015:
– Broom Service (BGG)
– Elysium (BGG)
– Orléans (BGG)

Przyznawana są również nagrody pocieszenia, czyli rekomendacje, które jednak też mają swoją powagę:

Spiel des Jahres 2015:
– Abraca…what? (BGG) [RECENZJA]
– One Night Ultimate Werewolf (BGG)
– Loony Quest (BGG)
– Patchwork (BGG) [RECENZJA]
– Kakao (BGG)
– Ugo! (BGG)

Kennerspiel des Jahres 2015:
– Auf den Spuren von Marco Polo (BGG)
– Deus (BGG)
– Arler Erde (BGG) [RECENZJA]

Dwie z nominowanych gier do SdJ – Machi Koro i The Game, to banalne mechaniki i choć sama rozgrywka w nie pewnie dla sporego grona osób jest satysfakcjonująca, to zupełnie moim zdaniem nie wnoszą niczego nowego na naszego hobby, a od tak poważnej nagrody oczekuję, by wskazywały jakieś ambitniejsze pozycje. Colt Expres od samej premiery pretendował do zwycięzcy w tej kategorii, więc nie mam uwag, ale wcześniej wspomniane dwie gry spokojnie mogłyby być zamienione miejscami z którymiś z rekomendacji takimi jak Loony Quest, Patchwork czy Kakao. Myślę, że zarówno w warstwie wizualnej, jak i samego gameplaya są to gry po prostu lepsze.

Przechodząc do nagrody KsdJ, która miała być dedykowana dla zaangażowanych w hobby graczy, to kolejny zawód. Liczyłem, że wydzielenie tej kategorii oznaczać będzie premiowanie tytułów o wiele bardziej wymagających niż to miało miejsce do tej pory, a wygląda na to, że tak nie jest. Broom Service to reimplementacja gry Witch’s Brew z 2008, która już otrzymała nominację. Jest to niepokojący ewenement niedocenienia nowych i oryginalnych pomysłów, zwłaszcza że ten rok był bardzo udanym dla graczy. Elysium i Orléans są raczej średnio trudnymi pozycjami i choć są to całkiem ciekawe gry, które przypadły mi do gustu, to patrząc na rekomendacje, myślę, że spokojnie obie te trójki powinny być co najmniej zamienione miejscami. Kierując się własnymi ocenami oraz komentarzami innych graczy, Arler Erde oraz Auf den Spuren von Marco Polo to byli moim zdaniem pretendenci do głównej nagrody KsdJ (z moim prywatnym wskazaniem na tę druga pozycję), a skończyli „jedynie” jako rekomendacje.

11148833_812209695494493_2119650566761078268_o

Wydaje mi się, że wielkim nieobecnym jest gra Five Tribes (BGG) oraz według mnie (może trochę mniejszym, jeśli spojrzeć na popularność, ale nie na zasady) również ZhanGuo (BGG). Ponownie są to tytuły, przy których aktualne nominacje raczej bledną.

Przedziwny jest dla mnie trend, który utrzymuje się wśród wyborów kapituły nagrody SdJ. Są tytuły, które nie do końca wiem, dlaczego tam się znalazły. Z jednej strony bardzo popularne, nawiązujące do wcześniejszych tradycji (Colt Express) z czego jestem zadowolony. Z drugiej – małe gry, które nie do końca zyskały uznanie wśród graczy, choć oczywiście trudno odmówić im popularności.
No i największy zawód, to nagroda KsdJ, na którą bardzo liczyłem po jej powstaniu, a zupełnie nie spełniła moich oczekiwań. Zamiast gier dla graczy, otrzymujemy raczej tytuły, które wcześniej miały szanse pojawić się w nominacjach i rekomendacjach do SdJ. A sama SdJ to jeszcze dalszy krok w tył i powoli ta prestiżowa nagroda przestaje mieć dla mnie takie znaczenie, jak to było kiedyś. Patrząc wstecz na gry takie jak: El Grande czy Tikal, żałuje, że jury nie idzie drogą swoich poprzedników.

Oczywiście liczę, że obecny trend się jednak odwróci, ale patrząc na ostatnie lata jest to mało prawdopodobne.

PS. Warto zwrócić uwagę, że na listach rekomendacji znajdują się dwie gry tytana wśród autorów gier – Uwe Rosenberga: Patchwork i Arler Erde. Co ciekawe, oba te tytuły są dwuosobowe. Także ucieszyłem się, widząc grę Abraca…what? koreańskiego wydawnictwa Korea Boardgames, które przebojem wdziera się do Europy.

Jacek „Palladinus” SzmaniaJaco

Reklamy

7 comments on “Komentarz (krytyczny) do nominacji Spiel des Jahres 2015

 1. Kuba Polkowski
  20 Maj 2015

  Znamienne jest też to, że nawet wśród nominacji nie ma żadnego Felda. I, niestety, chyba słusznie.

  • palladinus
   20 Maj 2015

   Jury SdJ chyba generalnie Felda nie kocha, a w tym roku rzeczywiście szczególnie nie było za co.

 2. A ja będę polemizował z polemiką. 😉

  Wymieniasz, że brakuje Five Tribes (tutaj się w zasadzie zgadzam, choć prywatnie gry nie lubię na rekomendację zasłużyła). Ale ZhanGhou jest już zbyt podobne do Deusa moim zdaniem, a ten drugi dociera do szerszego grona graczy.

  Wydaje mi się, że te rekomendacje są bardzo niedoceniane. A i co do Kennera gracze mieli nierealistyczne oczekiwania. To ma być gra trudniejsza, ale nadal przystępna. Moim zdaniem kluczem (słusznym) jest tutaj to, że to ma być trudna gra dla nie-gamera. W nominacjach są trudniejsze tytuły, ale samą nagrodę musi zgarnąć coś co można ludziom w ciemno kupować na prezent.

  Co do nagrody głównej, gry mnie osobiście nie zachwycają, ale dla gatewayi to nie był najlepszy rok. The game to takie Hanabi (w to akurat nie grałem) Machi Koro to taki gorszy Splendor i Colt Express to takie gorsze wielbłądy. W poprzednich latach byliśmy zbyt rozpieszczeni przez ciekawe pozycje, żeby teraz docenić te niezłe, ale moim zdaniem bardziej wtórne gry. Patchwork nie mógł być nominowany bo to dwuosobówka. Jeśli mówisz o wtórności to nie wiem co oryginalnego jest w Kakao, Looney Quest trochę szkoda, ale myślę, że to była po prostu pozycja nr 4.

  Co roku są nominacje, co roku są jęki zawodu, ale moim zdaniem kapituła jak co roku, świetnie wykonała swoją robotę, ciężko jest ułożyć lepsze spójne listy z nominacjami, biorąc pod uwagę różne grupy i gusta graczy.

  • palladinus
   20 Maj 2015

   Nie po kolei, ale: wtórność bym przeżył, ale pasjans od 1 do 100 i z powrotem oraz kto najlepiej rzuca kostką to dla manie nominacje-porażki. Odrzucam też argument o nominacji gier bardziej popularnych, bo wcześniejsze edycje pokazały, że to nie prawda. The Game zresztą też podejrzewam, że nie jest znana za bardzo, bo przed ogłoszeniem nominacji była o niej głucha cisza.

   Z moich osobistych doświadczeń, to ZhanGuo bije Deusa na głowę i inne części ciał, ale żeczywiście chodzi w innej wadze, więc jak widać na SdJ nie miało najmniejszych szans.

   Podejście do KsdJ mnie po prostu rozczarowało, a co za tym idzie propozycje jury do tej nagrody, zwłaszcza, że w rekomendacjach pojawiły się jawne hity.

   No i rekomendacje do SdJ pokazują, że wcale nie było jakiegoś nieurodzaju w grach rodzinnych, ale wybór był przewrotny. Tak jak pisałem, wtórność jest do przyjęcia o ile gra się broni czymś innym.

 3. Sławek Wiechowski
  20 Maj 2015

  Również z roku na rok coraz gorzej oceniam SdJ. Ale jest z tego pozytyw, dzięki temu wzrasta ranga naszego rodzimego konkursu „Gry roku”.

  • palladinus
   20 Maj 2015

   Chyba polskiej nagrodzie jednak daleko do prestiżu SdJ, ale oby co roku rósł, choć nie wiem czy ma na to wpływ wyników SdJ, raczej rozsądnych wyborów kapituły Gry Roku.

 4. Pingback: Zagrałem w „Nippon“ | Ciekawe Gry

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: