Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Andromeda – oczekiwana premiera

Na zakończonych już targach Spiel Essen 2014 na stoisku Galakty spotkałem Jana Zalewskiego, autora planowej do wydania w przyszłym roku gry „Andromeda”. Na egzemplarzu testowym udało mi się rozegrać jedną partię, która pokazała nam zaledwie ułamek możliwości, ale odsłoniła szczegóły mechaniki.

Będziemy eksplorować stację badawczą, wysyłając na nią swoje jednostki, korzystać z akcji specjalnych pomieszczeń, w których posiadamy kontrolę i realizować misje, za które zdobywamy punkty zwycięstwa. Głównym silniczkiem napędowym gry są kości, które pozwalają wykonywać różne akcje. Zaraz po rzucie, kości są rozdzielane przez aktualnego gracza na dwie grupy, ale decyzja o wyborze grupy należy do przeciwnika. Decydując się na pierwszą grupę kości, gracz dobiera z drugiej grupy dodatkową kość, po czym wykonuje akcje jako pierwszy. Przeciwnik może też oddać pierwszeństwo nam, samemu tracąc na naszą rzecz jedną z kości przewidzianą dla drugiego gracza. Ten niebanalny mechanizm, stawia przed graczem ciekawe decyzje i zmusza do balansowania nad możliwym kompromisem: co sam chciałbym w turze zrobić, a czego nie chciałbym, żeby zrobił przeciwnik. Jeśli dołożymy do tego wspólne dla graczy cele, własne cele oraz karty specjalne mieszanka staje się wybuchowa.

W moim prywatnym rankingu gier dwuosobowych z dużą interakcją, „Metallum” tego samego wydawnictwa stawia poprzeczkę bardzo wysoko. Mimo oczywistych różnic, w mechanice tych dwóch gier jest też wiele podobieństw, dlatego z dużą niecierpliwością czekać będę na wydanie gry i możliwość pogrania. Zastanawiam się tylko nad planowanym wariantem czteroosobowym, który w tego typu grach nie jest chyba najlepszym rozwiązaniem, wprowadzając zbyt dużo chaosu do taktyczno-strategicznych pojedynków. Nie czas oceniać, zwłaszcza że i tak nie planuję grać w Andromedę w więcej niż dwie osoby. Na zachętę kilka zdjęć z naszej testowej rozgrywki.

 Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

20141017_162641 20141017_162646 20141017_162702 20141017_162719 20141017_163826 20141017_163831

 

Reklamy

One comment on “Andromeda – oczekiwana premiera

  1. Rubaszny Gnom
    22 października 2014

    Bardzo ciekawie to wygląda 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 21 października 2014 by in Konwenty, Zapowiedzi and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: