Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Essenowy ekspres – Oklahoma Boomers, Stingy, Sapiens (Essen 2015)

OBoomersOklahoma Boomers – dla 2 graczy w wieku od 12 lat, czas gry: 20 minut

Gra holenderskiego twórcy Martyna F traktująca o amerykańskich osadnikach, biorących udział w pierwszym „wyścigu po ziemię” („land run”), który miał miejsce pod koniec XIX w. w na terenie stanu Oklahoma. W grze wcielamy się w jedną z dwóch rodzin osadników walczących o zajęcie jak największego terenu na wyznaczonej przez rząd działce w trybie „kto pierwszy, ten lepszy”. Każdy z graczy dysponuje trzema osadnikami, których pojedynczo przemieszcza po planszy o wymiarze 11 x 11 pól, a następnie ma możliwość wytyczenia granic swojej działki. Ruch odbywa się jedynie po linii prostej, a granice wyznacza się poprzez umieszczenie słupków granicznych na narożach wirtualnego prostokąta wyrysowanego pomiędzy docelowym polem ruch naszego osadnika, a jednym z osadników przeciwnika, pod warunkiem, że nic (inny słupek lub osadnik) nie stoi na przeszkodzie. Jeżeli w wyniku takich działań osadnik lub osadnicy znajdą się na zamkniętym obszarze – przestają brać udział w rozgrywce i udają się na zasłużony odpoczynek. Wygrywa gracz, który zabuduje swoich osadników na większym terenie niż przeciwnik.

Gra ma bardzo proste zasady, ale wymaga przemyślanej strategii i planowania ruchów, które są z pozoru proste ale nieintuicyjne i wymagają dobrej „orientacji w terenie”  i przestrzennego widzenia planszy. Gra otrzymała odznakę „Seal of excellence” od towarzystwa The Dice Tower, których siedziba nie mieści się w stanie Oklahoma, więc nie jest to oznaka lokalnego patriotyzmu. Warto się jej bliżej przyjrzeć.

2015-10-18_195940 2015-10-18_195953

 

StingyStingy – dla 2-6 graczy w wieku od 10 lat, czas gry: 30-50 minut

Każdy z uczestników zostaje kapitanem załogi piratów i ma na celu przechytrzenie pozostałych w zdobywaniu łupów. Dokonujemy tego przez wykonywanie wymuszonych zamian żetonów z przeciwnikami , co ma doprowadzić do skompletowania któregoś z posiadanych zestawów i dać nam punkty zwycięstwa na koniec gry. Im więcej jest elementów w zestawie tym bardziej jest on wartościowy, ale trudniej jest go skompletować, bo przeciwnicy też mają na niego oko. Z kolei zabierając grupę żetonów przeciwnikowi może on – w ramach rekompensaty – zabrać nasze żetony w dowolnej konfiguracji , nie przekraczającej wartości żetonów utraconych, uzupełniając tym samym swoje pozostałe kolekcje. Kombinowanie zaczyna się na samym początku gry i trwa do ostatniego żetonu.

Gra na pierwszy rzut oka wyglądała na kolorową gierkę w zbieranie zestawów mniej lub bardziej wartościowych żetonów i właśnie tak zaczęliśmy w nią grać. Po kilku rundach mieliśmy podejrzenie, a w połowie gry już pewność, że jej nie doceniliśmy i że nie jest to gra stworzona przez R.Knizia podczas przerwy na kawę. Nie dajcie się więc zwieść kuszącym żetonom pirackich skarbów i kolorowych papug, bo to są pozory, a gra jest przebiegłą strategią i tak należy do niej podchodzić.

2015-10-18_195848 2015-10-18_195835

 

pic2613688_tSapiens – dla 2-4 graczy w wieku od 10 lat, czas gry: 45 minut

Gra opowiada o początkach istnienia gatunku człowieka rozumnego (łac. Homo-sapiens). Gracze wcielają się w wodzów plemion jaskiniowców, a ich celem jest zdobycie pożywienia i schronienia dla swojego klanu. Dokonują tego przez umieszczanie kolorowych kafelków z różnymi symbolami ze swoich zasobów na siatce planszy w systemie podobnym do domina – nowo kładziony kafelek musi pasować symbolem do tych już umieszczonych na planszy. Dodatkowo w zależności od tego symbolu gracz otrzymuje różne premie dla siebie lub akcje, którymi może przeszkadzać przeciwnikom. Szkoda, że tylko jako dodatki do gry dostępne są kafelki podwójne (mydła), których mi osobiście w grze brakowało oraz kafelki połówkowe, pozwalające uzupełniać luki w układance, ale nadal zapewniające bonus z połączenia. Ciekawą rzeczą jest natomiast podwójny tor punktacji, na którym gracze zaznaczają ilość zdobytego pożywienia i równolegle poziom technologiczny schronienia. Żadnego z tych elementów nie można odpuścić, bo na koniec gry wartość słabiej rozwiniętego toru będzie stanowić punkty zwycięstwa gracza.

Gra bardzo ładnie i solidnie wykonana. Modularność i unikalność plansz graczy, zestaw wylosowanych kafelków początkowych i układ początkowych akcji dodatkowych z jednej strony wpływa na ogromną regrywalność i niepowtarzalność rozgrywek, z drugiej – wprowadza w grze sporą losowość, na którą czasami nie pomoże najlepiej przemyślana strategia.

2015-10-18_200024 2015-10-18_200014

Adrian „AiS” Stolarczyk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 18 października 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: