Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Geekowe staty

friendlessatworkPewnie większość tzw. graczy, do których pasuje angielskojęzyczny termin heavy gamers, korzysta z serwisu BoardGameGeek (BGG). O ile portal ten dostarcza dość rozległych statystyk na temat samych gier w dziale „Statistics”, to jeśli chodzi o profil gracza i jego kolekcję gier, względnie listę zarejestrowanych partii, to tu jest już sporo gorzej. Mamy do dyspozycji globalną średnią oraz kilka możliwości sortowania i nic poza tym.

Dlatego też warto zainteresować się stroną, która na podstawie bazy danych z BGG podaje każdemu z graczy zindywidualizowane morze różnego rodzaju statystyk, parametrów, rankingów itd. I która znajduję się pod adresem http://friendless.servegame.org/dynamic/index.html
W tej chwili jest to bardzo rozbudowane zestawienie, lecz początki były inne. Udało nam się skontaktować z jej twórcą – użytkownikiem BGG o pseudonimie Friendless. Na powyższym zdjęciu jest właśnie on przy pracy. Oto, co nam przekazał:

I originally wrote the program because I wanted that sort of information for myself. I am a full-time programmer (using Java and Python) so the programming bit was not a big deal. At first it was just a program which downloaded data from BGG and generated HTML files which I could view on my own computer. To add more users all I had to do was change some names in some URLs, so multiple users were there from the start as well.

In the seven years since then, it has evolved a lot. People have asked to be added, my friend jwalduck showed me how to do some nice Javascript stuff, I’ve upgraded the computer, my LAN, my house, my router, my operating system, my Python version, and each change caused new problems that needed to be solved. I used to host the site on external sites, but that caused so many problems I gave up and hosted it from my own PC at home.

The biggest change came when I went from generating the pages overnight to generating them on the fly. That required the addition of a MySQL database, and that I separate the downloading of data from the generation of the pages. Getting that to work wasn’t so hard but it was a learning experience for me.

Most recently I’ve been learning Javascript and Dynamic HTML which allow me to do very tricky things in the page without going back to the server. Those things are so tricky that I’m modifying large chunks of the site to work in the new way, *hopefully* without breaking too many things and upsetting too many users.

Why do I do it? Well, I keep learning new stuff. I keep looking to the stats site to help me manage my game collection, which doesn’t seem to get much smaller :-). Between those two reasons, ideas are always bubbling around in my head, and when I can I turn them into features on the site. Sometimes nothing changes for months, sometimes I get excited and things change way too fast for everybody.

unusal you own
Jak zapewnia twórca tej strony, jest ona stworzona z myślą o tym, że powinniśmy grać w gry, które posiadamy albo posiadać gry, w które lubimy grać.

Aby móc korzystać z jej dobrodziejstw, wystarczy wysłać e-maila na adres friendless.farrell(at)gmail.com zawierającego nazwę użytkownika z serwisu BGG i czekać aż statystyka wedrze się do naszego umysłu i otworzy nam oczy na okrutną prawdę o nas samych. A dowiemy się przeróżnych rzeczy, możliwe nawet, że takich, o których wolelibyśmy nie wiedzieć.

Interfejs jest bardzo ascetyczny, ale do za to czytelny. Zresztą, korzystanie z interfejsu BGG, przygotowuje na kontakt z każdym rodzajem stron internetowych.

Na wstępie dostajemy tabelę naszych „ulubionych” gier. Oczywiście jest to statyczna ulubioność, którą przybliżają metryki, których nie do końca rozumiem, ale pewnie po dogłębnej analizie mają jakiś sens. Generalnie biorą pod uwagę naszą ocenę gry oraz czas poświęcony na rozgrywki, a także ich liczbą.
Z ciekawszych rzeczy, na początku dostajemy wyliczoną korelację naszych ocen z ocenami BGG, czyli zbieżność (lub rozbieżność) gustów z gustami użytkownikami portalu BGG.

Następnie mamy kilka wykresów słupkowych, które informują nas o naszej liczbie partii, posiadaniu gier i ich ocenie z podziałem na poszczególne lata, w których te gry były wydane. Oczywiście, czym dłużej ktoś pielęgnuje to hobby, tym bardziej wywłaszczone będą te wykresy.

Mamy też przedstawione za pomocą wykresów kołowych, oceny gier, z jakimi mieliśmy do czynienia.
kołowe
Wreszcie jest też statystyka, która była początkiem powstania tej strony – Friendless metric, w wolnym tłumaczeniu metryka opuszczonych gier, która według jej twórcy powinna uświadomić graczom, że posiadają jeszcze gry, w które nie grali i zastanowili się czy potrzebują bardziej zapychać pułki grami w folii „do zagrania”, które de facto nigdy nie trafią na stół.

Z ciekawszych rzeczy, mamy statystyki z naszych partii z podziałem na kolejne miesiące oraz wykresy liczby partii w gry z podziałem na ich oceny.

Pod koniec zaczyna się zabawa, gdyż mamy tabelki z grami, w które „powinniśmy” zagrać, czyli takie, którym daliśmy wysoką ocenę, a nie graliśmy już relatywnie długo (u mnie jest to niestety kilkaset dni).

Na ostatek ciekawe zestawienie autorów gier, w które graliśmy dziesiątki razy (Dimes by Designer)

No i chyba najciekawsze zestawienie „Why Do You Even Own These Games?” (dlaczego w ogóle posiadasz te gry), ale to każdy musi rozważyć sam.

Dostępne są też dalsze strony, które podsumowują nas pod wieloma względami m.in. mechanik, kategorii gier, wydawców czy autorów.
Mamy również zestawienie poszczególnych gier z podziałem na liczbę partii w kolejnych latach oraz zestawienie różnych statystyk dla poszczególnych lat.

Otrzymujemy także informację o naszych ulubionych grach dla różnej liczby graczy.

Mamy też linki do statystyk wprost z BoardGameGeek takie jak np. największe rozbieżności między naszymi ocenami a rankingiem BGG.
najwieksza rozbieznosc
Polecam każdemu, kto lubuję się pławić w statystykach i ma czas na ich analizowanie, ale również dla tych, którzy chcą, jak pragną twórcy, sprawdzić swoją kolekcję i pozbyć się niezgranych tytułów albo przeciwne, nabyć te, które odpowiadają mu najbardziej.

PS. Jeśli ktoś nie rejestruje każdej partii na BGG, to większość, a przynajmniej spora część statystyk nie będzie wiarygodna. Właśnie dla nich podaje link do mojej strony, aby służyła jako przykład: http://friendless.servegame.org/dynamic/result/palladinus

Dodaj komentarz

Information

This entry was posted on 10 Maj 2013 by in Felietony and tagged , .