Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Cobra Paw”

pic4372315 (1)Gdy wybierałem ta grę do zagrania, nic o niej nie wiedziałem. Otworzyłem pudełko i zobaczyłem klocki domina z chińskimi znaczkami i kości. Wygląd od razu skierował moje myśli na tor – to może być gra logiczna. No i sprawdziłem czy to prawda.

Banalne zasady

Lektura instrukcji rozwiała moje podejrzenia bardzo szybko. Z grą logiczną nie ma to nic wspólnego. Rozkładamy 21 bakelitowych płytek domina obrazkami do góry i wybieramy gracza który rzuci dwoma kostkami. Kostki wskażą nam kombinację dwóch symboli występujących na płytkach. Pierwszy gracz, który dotknie palcem właściwej płytki, zabiera ją tworząc swoją pulę. Gdy w trakcie gry, właściwa płytka znajduje się w puli gracza, należy ją wskazać jak normalną płytkę, przez co może ona zmienić właściciela. Wygrywa gracz, który jako pierwszy zgromadzi 6 płytek.

5035898675320061617

Gra oferuje dodatkowo trzy warianty rozgrywki, każdy z drobnymi różnicami. Najciekawszy jest chyba ten, w którym na początku gry kilka płytek odkładamy zakrytych. Gdy wypadnie wzór jednej z takich płytek, gracz który pierwszy krzyknie „Cobra Paw” zabiera cały zestaw do swojej puli.

Proste i szybkie

Rozgrywka w „Cobra Paw” jest szybka i bardzo dynamiczna. Niezbędna w rozgrywce spostrzegawczość i szybkość reakcji premiuje tych, którzy mają w tym zakresie większe umiejętności. Z drugiej strony płytek jest tylko 21, więc ogarnięcie całości jest proste. Możliwość zabrania płytek zdobytych przez innych graczy dodatkowo wzmacnia element rywalizacji i często jest zakończony okrzykami radości z jednej strony i zawodu z drugiej. Moje rozgrywki z dzieckiem zawsze kończyły się kilkoma partiami pod rząd, zwłaszcza że czas podany na pudełku 5-15 minut, częściej kończy się w kilka minut i daje szansę szybkiego rewanżu.

6388945615295803427

„Cobra Paw” jest w Polsce raczej trudno dostępna. Nie jest jednak tytułem do zakupu  którego specjalnie namawiam. Ot jedna z wielu niezobowiązujących gier na kilka minut. Z uwagi na wykonanie jednak, z pewnością świetnie sprawdzi się na granie plenerowe, gdzie ciężkie płytki odporne będą na niekorzystne warunki pogodowe czy nierówną powierzchnię koca. Sami oceńcie czy warto ją z tego powodu wprowadzić do swojej kolekcji.

Wojtek „docent” Zwijka

Tytuł: Cobra Paw

Autor: Derek Weston

Wydawnictwo: Bananagrams, Game Factory

Liczba graczy: 2-6

Wiek graczy: 6+

Czas gry: 5-15 minut

5047270453048375003

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 3 marca 2019 by in Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: