Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Władca Pierścieni: Bitwa o Śródziemie” – druga edycja

pic2507525_lgJ.R.R. Tolkien – jego cykl powieści o Śródziemiu to wielkie dzieło, ale dopiero ekranizacja „Władcy Pierścieni”, wykorzystująca osiągnięcia współczesnej techniki w dziedzinie grafiki komputerowej i efektów specjalnych spowodowała wielki światowy boom na punkcie zmagań Hobbitów, Elfów, Ludzi czy Krasnoludów ze złem. Nic dziwnego, że na fali popularności powstaje wiele dzieł – począwszy od filmów, gier (nie tylko planszowych), albumów z naklejkami a na szkolnych zeszytach i piórnikach kończąc. Jedną z wielu adaptacji dzieła jest również gra „Władca Pierścieni. Bitwa o Śródziemie”, która już w rok po premierze polskiej edycji doczekała się drugiego wydania. Jest to karciana gra oparta na mechanice tworzenia kolekcji przeznaczona dla 2-4 graczy w wieku od ośmiu lat.

dscf3478

Przygotowanie gry

Przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę, a polega na potasowaniu kart wrogów, z którymi przyjdzie się zmierzyć naszym śmiałkom, ułożenie zakrytej talii na środku stołu i odkrycie z niej trzech kart. Drugą talią jest stos kart pierścienia. Są w niej karty towarzyszy i karty Mordoru, czyli przeszkody na drodze drużyny pierścienia. Instrukcja w tym miejscu sugeruje rozdzielenie kart na dwa rodzaje i po rozdaniu graczom trzech kart towarzyszy ponowne ich przetasowanie z kartami Mordoru, jednak szybsze i łatwiejsze moim zdaniem jest rozdanie kart ze wspólnej talii i ewentualną wymianę niewłaściwej karty na kolejną i dopiero późniejsze ich przetasowanie. Zmniejsza to znacznie czas potrzebny na porządne wymieszanie kart.

dscf3479

Rozgrywka

Gracze rozgrywają swoje tury naprzemiennie do momentu, w którym na stole nie ma żadnej odkrytej karty wroga. W swojej turze mogą wykonać jedną z dwóch akcji – dobrać kartę ze stosu Pierścienia lub zagrać kartę towarzysza z ręki, tworząc tym samym nową lub wzmacniając jedną z posiadanych drużyn bohaterów. Opcjonalnym krokiem w tym wypadku jest wysłanie utworzonej w ten sposób drużyny do walki z jednym lub nawet kilkoma widocznymi wrogami.  Aby wygrać walkę, karty walczącej drużyny muszą zawierać odpowiednią liczbę kolorowych symboli, przedstawioną również na każdej karcie wroga i niezbędną do jego pokonania. Oprócz zwykłych ikonek niektórzy bohaterowie mają cechy specjalne, ułatwiające walkę z siłami zła jak na przykład podwajanie jakiegoś symbolu z innej karty, możliwość zmiany drużyn czy symbol uniwersalny. Zasada jest prosta – im trudniejszy wróg do pokonania (więcej symboli) tym więcej punktów zwycięstwa dostarcza graczowi. Drużyna podczas walki może pokonać nawet kilku wrogów, pod warunkiem, że posiada wszystkie symbole. Zwycięska drużyna udaje się na spoczynek (jej karty są odrzucane), a karty pokonanych wrogów trafiają na stosik zwycięskiego gracza, a w ich miejsce odkrywane są nowe.

dscf3482

Drugą możliwą akcją jest dobranie karty – gracz może to zrobić pod warunkiem, że posiada na ręku mniej niż pięć kart. Jeżeli dobraną kartą jest karta towarzysza – gracz po prostu bierze ją na rękę. Jeżeli kiedykolwiek dobierze kartę Mordoru to umieszcza ją odkrytą obok talii Pierścienia i ewentualnie przesuwa inne karty Mordoru, a następnie dobiera kolejną kartę. W momencie, w którym na stole będą odkryte trzy karty Mordoru następuje „kontratak” – gra jest na chwilę przerywana, a efekt trzeciej z kart jest rozpatrywany. Te efekty mają negatywny wpływ na wszystkich graczy – nakazują np. odrzucać kartę z ręki, drużyny lub ze zdobytych już trofeów, ale fakt, że z reguły nie pojawiają się trzy na raz pozwala się graczom przygotować na ich efekt. Po rozpatrzeniu kontrataku karty Mordoru są odrzrucane wraz z ostatnim wrogiem z kolejki, a gra jest wznawiana. Kiedy ostatni z widocznych wrogów zostanie pokonany lub odrzucony następuje koniec gry. Każdy podlicza zdobyte punkty z kart wrogów oraz niektórych kart towarzyszy i ten, kto zdobył ich najwięcej zostaje zwycięzcą.

dscf3484

Podsumowanie

„Władca Pierścieni. Bitwa o Śródziemie” to niewymagająca gra karciana o bardzo prostych zasadach dla młodszych i starszych. Instrukcja w przystępny sposób przedstawia zasady gry, choć jej składany, ulotkowy format nie jest zbyt wygodny. Same karty nie powalają na kolana pod względem graficznym, a opisy cech specjalnych niektórych nie są stuprocentowo jasne i podczas pierwszych rozgrywek mogą wymagać rzutu oka do instrukcji. Na plus można natomiast zaliczyć przystępną cenę, w jakiej opisywaną grę można nabyć. Rozgrywka odbywa się płynnie niezależnie od liczby i wieku graczy. Oczywiście, jak to w karciankach, mamy pewną losowość przy doborze kart, ale możliwość budowania z nich dowolnej liczby drużyn pozwala nad nią w pewnym stopniu zapanować, jednocześnie wyrównując szanse młodszych graczy na zwycięstwo. Nawet jako fan tolkienowskiej twórczości nie mogę powiedzieć, abym podczas rozgrywki odczuwał jakieś wielkie emocje, kolekcjonując kolorowe symbole, ale dzieciom, z którymi grałem gra się podobała i często z przejęciem sprawdzały kolejną dobieraną kartę w nadziei np. na „niebieską moc”, a z przerażeniem odkrywając kartę Mordoru. Wytrawni gracze raczej nie znajdą tu raczej nic dla siebie, ale jak już zaznaczyłem jest to gra niewymagająca i oceniając ją w tej kategorii twierdzę, że jest całkiem dobra. Również reedycja gry sugeruje, że zainteresowanie nie maleje, niezależnie od tego czy wynika z popularności samej gry czy Władcy Pierścieni jako hitu sprzedażowego.

 

Dziękujemy wydawnictwu FoxGames za przekazanie gry do recenzji.

Adrian „AiS” Stolarczyk

 

Tytuł: Władca Pierścieni. Bitwa o Śródziemie

Autorzy: Andreas Zimmermann

Wydawnictwo: FoxGames

Liczba graczy: 2 – 4

Wiek graczy: 8+

Czas gry: 30 minut

dscf3477   dscf3480

dscf3481   dscf3486

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 listopada 2016 by in Recenzje and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: