Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Bitwy Polan”

bitwy-polan-coverJakiś czas temu bez większego rozgłosu ukazała się gra Dominika Płóciennika i Bartosza Borowiaka, pt. Dagome Iudex (RECENZJA), która w miłośnikach historii (zważając choć na sam tytuł) powinna wzbudzać zainteresowanie. Jednak właśnie to mogło między innymi przyczynić się do małego zainteresowania tym tytułem. Osobiście bowiem doświadczam trudności w znalezieniu chętnych do gier o tematyce historycznej.

Jednakże obecnie na platformie crawdfundingowej wspieram.to trwa kampania gry karcianej Bitwy Polan również autorstwa Dominika Płóciennika. Ona również, podobnie jak Dagome Iudex (tym razem w bardziej oczywisty sposób), nawiązuję do historii państwa polskiego, a dokładniej do jej początków.
Jednak bez obaw, do gry nie jest potrzebne wykształcenie historyczne, bo to nie jest gra edukacyjna, ale raczej tytuł oparty na mechanizmie znanym z tradycyjnych gier karcianych, jak na przykład remik.

OPIS

Jeśli nie mieliście okazji grać we wspomnianego remika, to polega w głównej mierze na pozbyciu się kart z ręki poprzez wykładanie na stół pewnych układów kart. Chcemy jak najszybciej tego dokonać, bo pozostałe u innych graczy kart na ręce są ujemnymi punktami. Także i w przypadku Bitew Polan działa to bardzo podobnie, ale cała rozgrywka okraszona jest piastowską tematyką.

bitwy-polan-druzynaMamy więc zamiast zwyczajnych kart, karty wojów. Zilustrowane są one w komiksowym stylu, który jak dla mnie jest dość atrakcyjny i całkiem przyjemnie się te karty ogląda. Ponieważ cofnęliśmy się w tej grze ponad tysiąc lat wstecz, zagrywani wojowie będą mogli tworzyć – a jakże – drużyny, a znany każdemu joker jest tym razem wikingiem. Ciekawym mechanizmem pomagającym nieco przegrywającym graczom jest limit punktowy, który wymagany jest do pierwszego wyłożenia, który jest tym wyższy, czym bliżej zwycięstwa jesteśmy.
Główną różnicą w stosunku do tradycyjnego remika są karty specjalne. Po pierwsze są to wodzowie (m.in. Mieszko I czy Siemomysł), którzy będą modyfikować siłę naszych układów, zamieniając je w drużyny książęce. Po drugie są to karty zdarzeń, które do całej gry wprowadzają bezpośrednią interakcję między graczami, a także pozwalają manipulować swoimi zagraniami, w sposób nieznany z tradycyjnych gier karcianych tego typu.

WRAŻENIA

Bitwy Polan to przede wszystkim kolejna, po wspomnianym Dagome Iudex, iteracja systemy znanego z remika, kanasty czy tonka (pewnie bardziej obeznani potrafią wymieć wiele innych gier tego typu). Jest to jej zarówno wielka zaleta, jak i jednocześnie wada.

bitwy-polan-karty-wydarzenWszystko niestety bardzo zależy od graczy, którzy zasiadają do rozgrywki. Nie jest to żadna wielka gra strategiczna, bo jej prostota i losowość nie pozwalają na zaplanowanie sobie jednego rozdania, nie wspominając o całej partii i jest to jak najbardziej oczywiste, znając charakter tytułów tego typu. Nie jest to więc żadna alternatywa dla nowoczesnych gier karcianych, które możecie zapewne znaleźć na swoich półkach.
Jest to gra w dużej mierze rodzinna tak, jak wymienione już kilkakrotnie klasyczne pozycje. W czasach mojej wczesnej młodości rozgrywki w tysiąca czy właśnie remika, były niemal obowiązkowym punktem wszelkich rodzinnych spotkań, a także weekendowych leniwych popołudni.
Obecnie użyłbym pewnie słowa filler, ale te dwadzieścia lat temu nie znałem podobnego sformułowania. Prostota tej gry pozwoli na zagranie w nią prawie dosłownie każdemu. Wiek nie ma tu większego znaczenia, bo zapewne sami grywaliście z dziadkami w podobne tytuły. Dodatkowo dochodzi w tym konkretnym przypadku, bardzo powierzchowny, ale wyraźny aspekt edukacyjny. Oczywiście, możemy zapomnieć o wojach i danych czasach i grać zważając jedynie na nominały i te kilka zdań, ale czyż nie ciekawiej jest wystawiać naszych dzielnych wojów do boju i dawać im za przywódców znane postacie z naszej odległej historii?

bitwy-polan-karty-wojowDla mnie jest to znakomita okazja, by przypomnieć sobie o tych postaciach, a jeśli przy stole siedzą dzieci i młodzież, to wspomnieć im co nieco o tych czasach, w których żyli nasi protoplaści.

Sentyment i zainteresowania z pewnością potęgują mój pozytywny odbiór tej gry, ale jeśli choć trochę ona Was zainteresowała, to rzućcie okiem na trwającą jeszcze ponad dwadzieścia dni kampanię, która zakończy się 4 grudnia 2016 roku. Można ją znaleźć pod adresem: https://wspieram.to/bitwypolan

Recenzja oparta został o prototyp dostarczony przez wydawcę.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

bitwy-polan-wodzowiebitwy-polan-preview

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: