Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Gangi Nowego Jorku”

pic3057326_md

„Gangi Nowego Jorku” to jeden z moich ulubionych filmów. Nie mogłem więc przejść obojętnie obok pudełka z grą, które jak żywe przypomina barwne postacie z tej amerykańskiej produkcji. Jest to zasługa Tomka Larka, który stworzył grafiki specjalnie na potrzeby polskiego wydania. Pierwotne wydanie gry o nazwie „King’s Kilt” to tytuł z 2015 roku, ale tamte pic3044072grafiki i temat nieszczególnie zachęcają do zagrania. Na szczęście rodzime wydawnictwo Fox Games, zdecydowało się na zmianę tematu a piękne grafiki proszą się aby pudełko wziąć do ręki i zagrać partyjkę.

Rzut okiem na zasady

Aby rządzić dzielnicą The Five Points, trzeba walczyć o prestiż w każdej spelunie, wbijać noże w plecy przeciwników i szukać wpływów na głównych ulicach. Gracze starają się poprzez umiejętne zagrywanie kart postaci, zajmować ważne miejsca na drabinie wpływów, aby w ostatecznym momencie mieć swoich przedstawicieli u władzy. W kolejnych rundach, gracze będą przesuwać postacie na kolejne ulice i używać kart wpływów aby likwidować niewygodnych przeciwników. Nie jest to proste zadanie, bo z każdą odkrytą kartą sojuszy, przeciwnicy będą starali się wyeliminować naszych opryszków, prowadząc na szczyt władzy swoich ludzi.

dsci3968Mniej fabularnie chodzi o to, aby naszych trzech sojuszników, w grze reprezentowanych symbolami Sycylijskich rzeźników, Smoków Broadwayu, Dyndasów, Damulek, Kiziorów, Szczurołapów, Hebanowych żniwiarzy i Łobuzów Świętego Patryka doprowadzić poprzez przesuwanie i usuwanie kart na najwyższe miejsca w piramidzie kart i otrzymać najwięcej punktów wpływów na koniec gry. Część sojuszników będzie pokrywać się z innymi graczami, dlatego nie wszystkie ruchy będą oczywiste, a że wygrać może tylko jeden, sami rozumiecie nie wszystko odbędzie się zgodnie z zasadami fair play.

Podsumowanie

„Gangi Nowego Jorku” to niewielka karcianka, która mimo swoich rozmiarów oferuje całkiem sporo zabawy. Prosta mechanika (choć 10-cio stronicowa instrukcja wskazuje na coś zupełnie innego) wymaga kombinowania na kilku płaszczyznach. Nie chcemy, żeby przeciwnicy dowiedzieli się za szybko na których sojusznikach zależy nam najbardziej. Chcemy pozostać w grze jak najdłużej, aby zwłaszcza w końcowych ulicznych ustawkach dsci3977mieć szansę przeciwdziałania niekorzystnym układom. W każdym połączeniu wspólnego celu, komuś zależy bardziej, zwłaszcza gdy nasi pozostali sojusznicy zajmują niezbyt dobre pozycje w hierarchii.

Nie znajdziemy tu oczywiście potrzeby stosowania wielkich strategii, bo takich w grze nie ma, a losowość kart nie pozwoli na zaplanowanie wszystkiego. Właśnie dlatego, niektóre partie mogą wyglądać na takie, w których mieliśmy wpływ na przynajmniej część naszego wyniku końcowego, w innych z kolei odejdziemy od stołu zdegustowani, że wynik końcowy był dziełem przypadku. Zależnie od powyższego, różna pozostać może też ocena „Gangów Nowego Jorku” i trudno jest jednoznacznie się wypowiedzieć, która pozostaje bliższa prawdy. Mi „gangi” podobają się na tyle, że nie odmówię kolejnej partii, odnajdując się w świecie XIX-wiecznego Nowego Jorku, w którym rządzić może tylko jeden. Nawet jeśli do władzy doszedł po trupach.

Dziękujemy wydawnictwu Fox Games za przekazanie gry do recenzji.

 Wojtek Zwijka

Tytuł: Gangi Nowego Jorku

Wydawnictwo: Fox Games

Autor: Gordon Hamilton

Liczba graczy: 2-4

Wiek graczy: 10+

Czas gry: 20 minut

dsci3977dsci3976dsci3975dsci3974dsci3973dsci3972dsci3971dsci3970dsci3969dsci3968dsci3967dsci3966

2 comments on “Zagrałem w „Gangi Nowego Jorku”

 1. gracz
  1 listopada 2016

  Czy pudełko jest mocno napompowane powietrzem?

  • woj_settlers
   2 listopada 2016

   To jest bardzo małe pudełko, właściwie niewiele większe od kart. Widać to na jednym ze zdjęć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 31 października 2016 by in Recenzje and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: