Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Hugin i Munin w służbie bogów – Zagrałem w „Odin’s Ravens”

odins-ravens-coverOsprey Games to brytyjskie wydawnictwo, które znane jest na pewno miłośnikom książek historycznych, ale od niedawna zaangażowało się również w branże gier planszowych. Pod nazwą Osprey Games próbuje swoich sił w przeróżnych kategoriach planszówek. Do mnie trafiła tym razem gra Odin’s Ravens, która jest najnowszą edycją tytułu z 2002 roku wydanego przez KOSMOS w ich serii dwuosobówek. Osprey Games zmieniło nieco grafikę oraz kilka zasad w stosunku do oryginału.
Z ciekawostek dodam, że nowa edycja początkowo wystartowała na portalu crowdfundingowym Kickstarter i ufundowała się bez problemu. Odpowiedzialną za ten projekt firmą było nieistniejące już wydawnictwo Works Ltd., ale po kilku latach czekania (kampania zakończyła się w marcu 2013 roku) jasne było, że nie ma szans, by Kruki Odyna ujrzały światło dzienne, a pieniądze wspierających przepadły.
Wówczas Osprey Games zapowiedziało, że to oni wydadzą drugą edycję tej gry i choć nie mieli nic wspólnego z kampanią na Kickstarterze, zobowiązali się dostarczyć ją na własny koszt każdemu, kto wziął udział w tej akcji bez żadnych dodatkowych opłat.
Jest to niesamowity przykład dobrej woli i bezprecedensowe zachowanie wydawnictwa, które w ten sposób wyraziło olbrzymi szacunek dla społeczeństwa graczy na całym świecie. Gratulację za taką postawę.

odins-ravens-rewersyOPIS
Wracając do samej gry, jest to tak naprawdę wyścig między dwoma graczami rozgrywany na torze budowanym każdorazowo z dwuczęściowych kart terenów. Gracze mają za zadanie dotarcie swoim krukiem do końca „planszy” i wrócenie na start, co symbolizuje okrążenie przez te legendarne, tytułowe stworzenia, całej kuli ziemskiej.
Na wspomnianym torze znajduje się pięć rodzajów terenów w losowej kolejności. Gracz ma do dyspozycji dwa rodzaje kart, które może zagrać w swojej turze. Po pierwsze są to karty odpowiadające terenom widocznym na drodze kruka i służą do poruszania się po niej. Są dociągane ze sporej talii i im więcej pasujących kart uda się skompletować, tym dalej nasz kruk poleci. Rozgrywka odbywa się w naprzemiennych turach, więc będziemy całą grę próbowali takie zestawy uzyskiwać.
Drugim rodzajem są karty akcji, dobierane z talii Lokiego (był to mitologiczny, nordycki olbrzym — symbol oszustwa i zdrady). Każdy gracz dobiera je z indywidualnych zasobów, a potrafią one modyfikować układ terenów na planszy lub zmienić nieco zasady poruszania. Jest ich w grze niewielka liczba, więc trzeba odpowiednio wybierać moment ich zagrania, by w pełni wykorzystać ich właściwości. Jest to o tyle ważne, że podróżować można o wiele szybciej, jeśli karty tego samego terenu są na torze podróży ułożone po sąsiedzku.
W tej grze nie zbieramy żadnych punktów zwycięstwa — po prostu kto pierwszy pokona trasę, wygrywa.

odins-ravens-kruki-na-torzeWRAŻENIA
Ten krótki opis zasad dość dobrze oddaje charakter gry Odin’s Ravens. Mamy tu dwuosobowe zmaganie z czasem (regulowanym przez postępy przeciwnika) i losowością dociąganych kart. Wspólna talia terenów może być bardziej lub mniej przychylna dla jednego z graczy, więc niezbędny jest odpowiedni timing przy wykonywaniu akcji Lokiego, gdyż nie raz uratują nas przez przegraną. Ponieważ nie mamy żadnych informacji na temat kart naszego przeciwnika, może też się okazać, że jego zagrania pomagają również i nam, ale też i odwrotnie. Warto więc bacznie obserwować jakie karty został już przez niego zużyte i wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Jeden dobrze przygotowany ruch może przechylić szale zwycięstwa.
Bardzo podoba mi się to, że gracz może zagrać dowolną liczbę kart w swojej turze, ale na jej końcu dociągnie tylko dwie na rękę. Wymaga to dodatkowych kalkulacji i czasami podjęcia ryzyka, gdyż za mała liczba kart na ręce może nie dać nam szansy na wykorzystania sprzyjającej okoliczności. Gracze, którzy lubią pełną kontrolę nad rozgrywką, mogą przeżywać ciężkie chwile, gdy potrzebne do ruchu karty nie będą dochodzić, ale gra jest na tyle krótka, że nic nie stoi na przeszkodzie zagrania kilku partii z rzędu w ramach rewanżu.
Niezaprzeczalną zaletą jest oprawa graficzna nowej edycji, bo muszę napisać, że grafik wykonał kawał dobrej roboty i z przyjemnością ogląda się karty trzymane w ręku, nawet jeśli nie za dużo możemy z nimi zrobić w danym momencie. Warto mieć tego typu pozycję w swojej kolekcji, gdyż zarówno zasady tłumaczy się bardzo szybko, jak i sama gra przebiega w płynny sposób. Jest to wyborny filler, jeśli nie mam dwóch godzin na jakiś mięsisty tytuł lub by kogoś nowego wtajemniczać w świat nowoczesnych gier planszowych.

Dziękujemy wydawnictwu Osprey Games za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Odin’s Ravens (drugie wydanie)
Autor: Thorsten Gimmler
Wydawnictwo: Osprey Games
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 20-30 minut

odins-ravens-loki-w-receodins-ravens-w-pudelkuodins-ravens-karty-terenow

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: