Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „For Crown & Kingdom”

pic2896747_md

Często przeglądam BGG, głównie szukając informacji o nowościach. Dlatego też często „atakują” mnie banerki z reklamami, w które nałogowo klikam. Tak trafiłem na nową grę wydawnictwa Rio Grande Games „For Crown & Kingdom”. Wyglądała na tyle interesująco, że dość szybko trafiła na mój stół. Kilka słów o tym co kryje się w pudełku i jak się w to gra.

Temat

Jeśli umiera król, wiedz, że tron długo nie pozostanie pusty. Zająć go może jednak ten, który zyska wsparcie ludu i zjedna sobie wszystkie podległe regiony. Gra o zwycięstwo nie będzie łatwa, książęta bowiem nie zawsze będą grać fair, a podróżujący po królestwie w ich imieniu emisariusze będą przeszkadzać przeciwnikom jak bardzo się da. Mamy więc chwytliwy temat trzymający się również mechaniki. Pewnie, że gra mogłaby być o zbieraniu ziemniaków, tylko po co skoro walka o tron brzmi o wiele bardziej ekscytująco.

Jak gramy

Królestwo o którego tron będziemy walczyć, w zależności od ilości graczy będzie podzielony na 6, 9 lub 12 regionów. Ich układ będzie zmienny, plansze bowiem przygotowujemy z trójkątnych fragmentów, które możemy ułożyć w dowolnej kolejności. Gracze dostają do dyspozycji piony z pięcioma postaciami, które posiadają różne umiejętności:2016-08-13_231755

Książę – dodaje znacznik wsparcia do regionu, w którym przebywa i ma aktualnie przewagę

Kupiec – pobiera 1 monetę za każdą postać w regionie w którym przebywa

Złodziej – kradnie 3 monety od każdego gracza, którego postacie znajdują się w jego regionie

Rycerz – wtrąca do więzienia postać z regionu w którym przebywa

Uczeń – wykonuje akcję opisaną na regionie w którym przebywa.

Po rozłożeniu wszystkich postaci na planszy, rozgrywka toczy się w turach, które składają się z trzech kroków: przekupstwa, ruchu i użycia zdolności. Przekupstwo jest akcją opcjonalną, która za odpowiednią opłatą pozwala poruszyć się o mniejszą ilość regionów, poruszyć się w przeciwnym kierunku, użyć umiejętności dowolnej postaci, położyć znacznik wsparcia bez konieczności posiadania przewagi oraz wyciągnięcie z więzienia złapaną wcześniej postać. Ruch to akcja obowiązkowa, polegająca na przesunięciu wybranej postaci o liczbę regionów równą liczbie postaci w regionie z którego ta postać staruje. Również obowiązkowe jest Użycie zdolności poruszonej postaci. Kroki te muszą być wykonywane dokładnie w tej kolejności.

2016-08-13_225753

Do pełnego obrazu brakuje Wam jeszcze informacji o akcjach wynikających z regionów. Aby z nich skorzystać, konieczne będzie zatrzymanie się na wybranej akcji Uczniem. Zależnie od ułożenia planszy do dyspozycji pozostaną: pobranie pieniędzy, powrót aresztowanych postaci na planszę, aktywowanie dowolnej postaci, usunięcie znacznika wsparcia przeciwnika, przesunięcie postaci do danego regionu, dodanie znacznika wsparcia czy utrata części pieniędzy przez wszystkich graczy.

Gra skończy się w momencie, gdy któryś z graczy będzie posiadał swoje znaczniki wsparcia w każdym regionie i to on zostanie zwycięzcą.

Podsumowanie

Mój pierwszy kontakt z grą to partia dwuosobowa, zakończona bez specjalnego entuzjazmu. Mimo tego, że rozgrywka w dwie osoby to właściwie gra logiczna, czyli gatunek który bardzo lubię, wyszło jakoś tak bez emocji. Dopiero kolejne potyczki pokazały potencjał jaki w grze drzemie. Oczywiście jak to z grami logicznymi bywa, dynamika gry mocno spowalnia, bo ilość opcji i wariantów, które można przeanalizować jest bardzo duża. Sprawdzamy nie tylko swoje opcje ale też to, co może po naszym ruchu zrobić przeciwnik. Sprawdzamy zdolności swoich postaci, zdolności regionów, to gdzie brakuje nam znaczników wpływu i długo można by jeszcze wymieniać informacje, które możemy brać pod uwagę. Akcje przekupstwa to dodatkowe modyfikacje, które jeśli chcemy brać pod uwagę potrafią naprawdę wydłużyć partię. Zupełnie inaczej wyglądają rozgrywki w większą ilość graczy, tam bowiem zwyczajnie nie jesteśmy wstanie przeanalizować każdego ruchu. Gra więc wbrew logice, staje się bardziej płynna, a gracze bardziej skupiają się na własnych ruchach niż przeszkadzaniu innym.

Świetnym rozwiązaniem jest zmienna plansza, która może wyglądać nieco inaczej w każdej partii. Oczywiście będą to i tak ciągle podobne akcje, nie ma więc mowy o wielkiej zmienności każdej partii, ale zawsze to jakieś urozmaicenie. Ponieważ w grze mamy sporo możliwości, w usystematyzowaniu tego pomaga niewielka pomoc gracza, która zwłaszcza w pierwszych partiach jest bardzo pomocna. Gra jest jednak zależna językowo, i gracze nieznający języka angielskiego napotkają lekką barierę wejścia, zwłaszcza w pierwszej partii. Dobrze wytłumaczone akcje z ewentualnym tłumaczeniem istotnych elementów powinny ten problem rozwiązać.

2016-08-13_231921Gra jest pełna interakcji, zarówno tej negatywnej polegającej na kradzieży pieniędzy czy usuwaniu znaczników wpływów z planszy, jak i prostego przeszkadzania przeciwnikom naszymi ruchami. Warto mieć to na uwadze siadając do gry, zwłaszcza gdy nie przepadacie za grami, w których przeciwnicy mogą popsuć wasze plany. Dla mnie właśnie z tego powodu, gra nieco traci. Moi współgracze, którzy raczej unikają gier logicznych, w „For Crown & Kingdom” mimo tego, że dostrzegają cechy tego gatunku, podsumowywali rozgrywkę bardzo pozytywnie, właśnie z powodu negatywnej interakcji. Gra łamie bowiem utarte schematy i miesza kilka gatunków, co zdecydowanie wychodzi grze na plus. Jeśli tylko będziecie mieli okazję, to warto spróbować powalczyć o koronę i królestwo.

Dziękujemy wydawnictwu Rio Grande Games za przekazanie gry do recenzji.

 Wojtek Zwijka

Tytuł: For Crown & Kingdom

Wydawnictwo: Rio Grande Games

Autor: Dave Mansell

Liczba graczy: 2-4

Wiek graczy: 14+ (w mojej ocenie spokojnie 10+)

Czas gry:  30-60 minut

2016-08-13_2257532016-08-13_2317242016-08-13_2317342016-08-13_2317462016-08-13_2317552016-08-13_2318182016-08-13_231921

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 14 sierpnia 2016 by in Recenzje and tagged , , .
%d blogerów lubi to: