Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Relacja z Warszawskiego Konwentu Gier Historycznych „Strategos”

Konwent Strategos (obrazek)W dniach 19-21 lutego w Warszawie odbył się konwent gier historycznych „Strategos”. Informowaliśmy o tym wydarzeniu kilka tygodni wcześniej, a teraz przyszedł czas na relację. Wybraliśmy się w dwuosobowym składzie już w piątek i zaliczyliśmy wszystkie trzy dni konwentowego grania. Na szczęście z Poznania do Warszawy jest bardzo wygodna droga i po 3 godzinach od wyruszenia, siedzieliśmy już nad planszą.

Spotkanie to miało miejsce gościnnie na Wydziale Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, gdzie od kilku lat działa prężnie klub gier planszowych „Agresor”. Dodać trzeba, że była to pierwsza edycja „Strategosa”, a głównym jego założeniem jest promocja gier, które osadzone są w szeroko pojętych realiach historycznych. Siłą rzeczy do tej kategorii zaliczają się gry wojenne, które były bardzo silnie reprezentowane na tym konwencie. Bardzo miłym zaskoczeniem było pojawienie się graczy niemal z całej Polski – od Szczecina i Gdańska, przez Poznań, Wrocław i oczywiście Warszawę, po Kraków czy Rzeszów

Nie zabrakło też autorów gier zarówno nowowydanych: Ryszard Kita (Ostrołeka 26 maja 1831), Krzysztof Dytczak (m.in. Race to Berlin), Robert Sypek (m.in. Alternatywy 4, Stawka większa niż życie), Michał Sieńko (m.in. Sigismundus Augustus, Bohaterowie wyklęci) jak i już docenianych przez graczy od dawna – Robert Żak (Hannibal Barkas, Orzeł i Gwiazda), a wręcz od bardzo dawna – Dariusz Góralski (seria gier wojennych nieistniejącego już wydawnictwa Dragon, m.in. Grunwald 1410, Waterloo 1815).

W ciągu tych trzech dni można było odwiedzić stoisko Fabryki Gier Historycznych i zapoznać się z ich tytułami, a że nazwa tego wydawnictwa jest nieprzypadkowa, doskonale wpisywali się w charakter imprezy – First to Fight, Sigismundus Augustus, Bohaterowie wyklęci. Odbył się też turniej w Stawkę większą niż życie wydawnictwa Inte-gra – gry, która tematycznie oparta jest o fabułę znanego polskiego serialu z lat 60. pod tym samym tytułem.

Orzeł i Gwiazda - sztaby planują swoje posunięcia

Orzeł i Gwiazda – sztaby planują swoje posunięcia

Mnie w piątek udało się zagrać tylko we wspomnianą wyżej Stawkę…, w której dostrzegam bardzo duży potencjał. Wprawdzie przegrałem, ale ponieważ siedział naprzeciwko mnie sam autor, nie spodziewałem się innego wyniku. Wydawca ma dużo pomysłów na urozmaicone scenariusze dla swojej gry, które mam nadzieje, że opublikuje w jakiejś formie dla szerszego grona graczy. Sobota stanęła dla mnie pod znakiem czerwonej rewolucji, bo udało się rozegrać partię w Orła i Gwiazdę w scenariusz odtwarzający bitwę warszawską z 1920 roku, tzw. „cud nad Wisłą”. Wcielając się w głównodowodzącego Frontem Zachodnim generała Michaiła Tuchaczewskiego razem z moim kompanem Zbyszkiem „Longinusem”, zatrzymaliśmy polskie kontrnatarcie na północy i rozbiliśmy 3. Armię na południu, co dało nam spektakularne zwycięstwo na punkty. Miałem też okazję zagrać w niemalże filler wojenny W1815. Bardzo dynamiczna gra o bitwie pod Waterloo, która ostatecznie sprowadza się do rzucania kośćmi, ale dostarcza naprawdę sporo emocji. W niedziele na pożegnanie zagrałem w 7 Cudów Świata: Pojedynek – doskonałą dwuosobową grę karcianą oraz w Race to Berlin – bardzo interesującą grę z pogranicza gier wojennych, gdzie dwóch graczy rywalizuje o jak najszybsze zajęcie Berlina w kończącej się właśnie II wojnie światowej przy jak najbardziej optymalnym wykorzystaniu dostępnych zasobów. W obu rozgrywkach niestety musiałem uznać wyższość mojego przeciwnika, ale utwierdziłem się w przekonaniu, że są to gry, do których będę wracał.

Liczę, że za rok znów uda mi się odwiedzić ten konwent, a jeśli tak, to z pewnością o tym przeczytacie na naszym blogu.

Szogun

Stawka1

Stawka większa niż życie – tor śledztwa

Stawka większa niż życie turniejowo

Stawka większa niż życie – sytuacja na planszy podczas gry

sala

Jedna z kilku sal dostępnych dla graczy

Sytuacja w piątek

RtB

Race to Berlin – Armia Czerwona kontynuuje ofensywę z północy

Race to Berlin – instruktaż wraz z widownią

RoR

Jedna z kilku rozgrywek Republic of Rome

Ostrołęka

Ostrołęka 26 maja 1831 była rozgrywana praktycznie cały czas trwania konwentu

Ostrołęka

Ostrołęka 26 maja 1831 – sytuacja na mapie

OiR

Orzeł i Gwiazda – tuż przed rozpoczęciem bitwy warszawskiej

Majdan

Majdan – najnowsza historia Ukrainy

FGH

Stoisko Fabryki Gier Historycznych

Duel in the Dark

Duel in the Dark prezentowało się doskonale na stołach

DBP

Dien Bien Phu – nie brakowało rzadkiej i interesującej tematyki

CoH

Conflict of Heroes

AssyrianWars

Sukcesorzy Aleksandra Wielkiego

ADP

A Distant Plain – namysłu nigdy za mało

Zdjęcia autorstwa Ryszarda Kity, Macieja Sarnackiego oraz mojego.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: