Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Wywiad z właścicielami firmy CleverSteps

logo4 (2)CiekaweGry (CG): Przedstawcie się proszę.

CleverSteps (CS): CleverSteps to firma z Warszawy, założona przez dwoje młodych ludzi: Olgę Głowacką i Grzegorza Oklińskiego. Startowaliśmy jako Szkoła Językowa organizująca zajęcia w przedszkolach.

CG: Od jak dawna jesteście w hobby planszówkowym?

CS: W gry planszowe gramy od dziecka, jak prawie każdy. Różnica jest taka, że my z tego nie wyrośliśmy. Biznes oparty o tę branżę, to dość świeży pomysł; nad projektami akcesoriów pracujemy od niecałego roku.

CG: Przedstawcie proszę ideę firmy. Czym się zajmujecie?

CS: CleverSteps zajmuje się przygotowaniem akcesoriów, które ułatwiają samą rozgrywkę, i podnoszą wartość estetyczną gry. Najczęściej chodzi o zaprojektowanie i wydrukowanie w 3D elementów, które w grze występują w postaci kartonowych żetonów. Ale nie tylko, czasem, jak w przypadku gry Star Wars: Imperial Assault, tworzymy cały system dodatków, który znacząco ułatwia grę.

2015-11-24_223556

CG: Jak powstał pomysł na taki biznes?

CS: Przypadkiem. „A może by tak…?” I od tego się zaczęło. Drukarka 3D pojawiła się u Grzegorza jako medium do tworzenia zawartości jego własnych gier planszowych. A stąd był już tylko krok do rozszerzenia działalności.

CG: Na jakim sprzęcie/maszynach działacie?

CS: A to ciekawe pytanie, bo naszej drukarki nie można nigdzie kupić. To urządzenie wyszło od producenta jako prototyp, a później zostało przez nas zmodyfikowane. Niemniej jednak to w gruncie rzeczy zwykły przedstawiciel technologii FDM, czyli druku warstwa po warstwie.

CG: Jak wybieracie gry do których tworzycie figurki?

CS: Są dwie drogi. Po pierwsze – sami namiętnie gramy w planszówki, więc pomysły najczęściej przychodzą w trakcie towarzyskich gier. Uważamy, że grze czegoś brakuje i zastanawiamy się co z tym można zrobić. Jeśli technologia FDM i pobieżne oszacowanie kosztów sprawia, że pomysł się kalkuluje, to zabieramy sie za projekt. Drugą opcją jest zapotrzebowanie rynku. Klienci sami do nas piszą z prośbą o wykonanie pionków do gier, w które lubią grać. Jest to o tyle wygodna metoda, że spełniamy dokładne oczekiwania graczy, więc bardzo serdecznie zachęcamy do takiej formy kontaktu. Taka zachęta widnieje nawet na stronie naszego sklepu.

CG: Jak powstają pierwsze wzory?

CS: Są w 100% projektowane i wykonywane przez nas. Dobór oprogramowania zależy przede wszystkim od samej natury akcesoriów – raz wymagane jest podejście inżynierskie, innym razem bardziej artystyczne. Koniec końców nasz projekt wchodzi do fazy prototypowania i czasem jest kilkadziesiąt razy drukowany w różnych warunkach (i tyleż samo razy zmieniany!) nim możemy powiedzieć, że jest gotowy do produkcji.

CG: Jak kalkulujecie koszty figurek?

CS: To zawsze zależy od czasu druku. Im bardziej skomplikowany projekt, który pilnie trzeba nadzorować, tym pionki więcej kosztują.2015-11-24_223636

CG: Robicie figurki na magazyn czy też dopiero jak przychodzi zamówienie?

CS: To zależy od zainteresowania danymi figurkami. Staramy się zawsze trzymać niezbędne minimum, by nie musieć odkładać zamówień.

CG: Czy współpracujecie z jakimiś wydawnictwami?

CS: Prowadzimy rozmowy z wydawnictwami, ale na tę chwilę, nie mogę nic więcej o tym powiedzieć.

CG: Czy ceny w EUR mają sugerować ze nastawiacie się na klienta zagranicznego?

CS: Ceny domyślnie faktycznie pokazują się w €, ale przyjmujemy również płatności w PLN, co można ustawić w lewym górnych rogu w sklepie. Jesteśmy zainteresowani każdym klientem, ale koszty druku 3D sprawiają, że nasz rynek opiera się głównie na klientach zagranicznych. Aby to zmienić szykujemy potężne świąteczne obniżki dla polskich klientów. Każdy kto polubi nasz profil na Facebooku dostanie rabat do wykorzystania przy zakupach. O szczegółach będziemy informować na polskich forach planszowych.

CG: Do jakich gier obecnie można zamówić figurki?

CS: Cały czas poszerzamy bazę „naszych” gier. W tej chwili jest to już kilka hitowych tytułów, a w każdym tygodniu dochodzą nowe. Obecnie pracujemy nad pionkami do gry Panamax, Atak Zombie, Descent i w najbliższych dniach taka też kategoria produktów pojawi się pod naszym adresem http://www.cleversteps.eu

CG: Życzymy powodzenia w tym bardzo interesującym projekcie.

CS: Serdecznie dziękujemy!

CG: Już w przyszłym tygodniu do wygrania w naszym kolejnym konkursie będą właśnie zestawy figurek ufundowane przez CleverSteps.
2015-11-24_223703 2015-11-24_223649 2015-11-24_223636 2015-11-24_2236252015-11-24_223556

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 25 listopada 2015 by in Wywiady and tagged , , .
%d blogerów lubi to: