Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Kto drugi, ten lepszy!”

Kto_drugi_frontChyba każdy gracz po osiągnięciu pewnej liczby zagranych tytułów, zaczyna szukać gier coraz bardziej unikalnych, gdyż sporo wydawnictw, ale i samych autorów, krąży wokół podobnych mechanizmów czy tematyki. Pragniemy więc doświadczać czegoś świeżego z nadzieją na znalezienie swojego Świętego Graala. Niestety wiąże się to często z niebezpieczeństwem trafienia na gry zdecydowanie po przeciwnej stronie skali, ale taki żywot geeka — gramy, gramy, gramy.

„Kto drugi, ten lepszy!” to bardzo prosta gra, o wręcz banalnej mechanice, która kryje w sobie bardzo ciekawe i unikatowe podejście do wyłaniania zwycięzcy.
W rozgrywce, w której może wziąć od 2 do 6 graczy, każdy otrzymuje losowo z tali 5 kart, na których znajdują się wartości liczbowe w przedziale od -4 do 5. Niewielka plansza składa się wyłącznie z ciągu liczb całkowitych od -12 do 16, ale wszyscy startują od zera.
Podstawowy wariant składa się z 5 tur, w czasie których gracze jednocześnie zagrywają jedną kartę z reki na wybranego zawodnika, by przesunąć jego pionek o wskazaną liczbę tur. Oczywiście wyniki z kilku kart sumują się, a pozycja każdego z nich zaznaczana jest na planszy. Jedynym wyjątkiem jest ostatnia karta, którą można zagrać wyłącznie na siebie.
Wówczas następuje zakończenie tury i punkty równe liczbie na torze otrzymuje drugi (sic!) najdalej wysunięty gracz.

IMG_20150922_173123

Nie zdarzyło mi się jeszcze, by choć jedna z osób słuchająca zasad po raz pierwszy zasad, nie uśmiechnęła się w tym momencie, ale to jeszcze nie koniec. Gracze sumują swoje punkty zdobyte na przestrzeni pięciu tur i grę wygrywa nie gracz z największą ich liczbą, ale, jak już pewnie się domyśliliście, ten, który wylądował na drugim miejscu. Czyż nie jest to genialny pomysł?! Może z genialnym to przesadziłem, ale jest co najmniej zaskakująco zabawny i intrygujący.
Po wytłumaczeniu warunków zwycięstwa już prawie wszyscy parskają śmiechem.

Nie ma co ukrywać, że jest to bardzo prosta i bardzo lekka gra karciana, która mieści się w kategorii popularnie określanej jako imprezowa. Posiada więc chyba zarówno wszystkie zalety, jak i wady tychże gier.
Co dobrego, to przede wszystkim zasady, które można wytłumaczyć w kilka minut i zagrać w to z niemal każdym. Śmiechu też nie zabraknie, kiedy lider zaczyna być przez wszystkich “atakowany” i jego pozycja zmienia się momentalnie. Rozgrywka jest bardzo dynamiczna, pełna zabawy i generalnie dość krótka. Dodatkowo kompaktowe pudełko zapewnia sporą mobilność, gdyż może się zmieścić z łatwością zarówno w plecaku, jak i w walizce.

IMG_20150922_173232

Ale trzeba wspomnieć, że nie jest to z pewnością gra dla geeków. Nie ma tu praktycznie miejsca na planowanie. Możemy mieć jedynie zarys naszej taktyki z tury na turę, ale nie ma najmniejszej gwarancji, że nasz plan się powiedzie. W zależności od widzimisię innych graczy, nasz wynik może oscylować wokół dwóch zupełnie skrajnych wartości. Dla tego, jak dla mnie jest to gra, w którą raczej nie zagram z własnej woli kilka razy z rzędu, aczkolwiek nie wykluczone, że będę zabierał ją z sobą na spotkania, jeśli będę wiedział, że nie spotkam tam innych zaawansowanych graczy.
Jest wprawdzie wariant taktyczny, ale dla mnie ta gra ma być szybka i przyjemna, więc będę grał tylko w wersję podstawową. Chętnie zobaczyłbym też jakiś projekt gry, który wykorzystuje tę potrzebę bycia drugim o wiele głębiej.
Koniecznie sprawdźcie tę pozycję przed zagraniem, bo jest spora szansa zarówno, że się zawiedziecie, jak i taka, że kupicie ją zaraz po pierwszej rozgrywce.

Dziękujemy wydawnictwu Lucrum Games za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Kto drugi, ten lepszy!
Autor: Simon Havard
Wydawnictwo: Lucrum Games
Liczba graczy: 2 − 6
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 15-25 minut

IMG_20150922_173340IMG_20150922_172923

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 23 września 2015 by in Recenzje and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: