Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

W poszukiwaniu czerwonych diamentów – zagrałem w „Canopy Walk”

Canopy Walk coverŻebym zagrał w grę logiczną (kuriozalna nazwa dla tej kategorii swoją drogą), musi być naprawdę dobra albo Przemek musi mnie czymś szczególnym przekonać. Raczej sam niczego nowego w tych klimatach nie poszukuję. Dlatego też chodząc po targach SPIEL w ubiegłym roku, stoisko TF Games nie przyciągnęło mego wzroku, gdyż „Canopy Walk” już na pierwszy rzut oka, mimo że wygląda dość atrakcyjnie, przypomina grę logiczną. Jednak zachęcony werwą i zaangażowanym tłumaczeniem zasad przez pana na stoisku (później okazało się, że był to współautor gry), postanowiłem chwilę go posłuchać, a następnie zakupiłem tę pozycję. A co mnie przekonało, przeczytacie dalej.

Na komponenty składa się plansza z kwadratowymi polami (10×10) oraz 60 płytek. Historia zaś, która obleka tę grę, sięga 1922 roku i podjętej wyprawy w głąb argentyńskiego lasu deszczowego Yungas w poszukiwaniu bardzo rzadkich czerwonych diamentów, o których pojawiają się coraz głośniejsze plotki w tamtych rejonach.
Tytuł „Canopy Walk” opisuję tematykę gry, którą jest budowanie mostów linowych nad dżunglą, bagnami i innymi niebezpieczeństwami, by w efektywny sposób przemieszczać się po tych terenach. Do tego właśnie będą służyły wspomniane płytki, na których zaznaczone są różne kombinacje ścieżek możliwych do ułożenia.
Celem graczy jest oczywiście zdobycie jak największej liczby punktów poprzez połączenie krawędzi planszy mostami linowymi w swoim kolorze. Najbardziej wartościowe, ale i zarazem najtrudniejsze, jest przerzucenie ich na przeciwną stronę planszy. Dalej w kolejności są sąsiednie krawędzie i ostatecznie można wytyczyć trasę, zaczynając i kończąc ją po tej samej stronie planszy.

2015-06-25_005138

Wydaje się to pewnie dość proste, dopóki nie spojrzy się na konstrukcję ścieżek na płytkach. Niemal każda z nich (wyjątkiem są kafelki promocyjne dodawane na targach) posiada zaznaczone mosty w obydwóch kolorach graczy. Oznacza to, że kładąc taki element na planszę, chcąc czy nie chcąc, budujemy połączenie potencjalnie korzystne dla przeciwnika. Dodatkowo trasa może prowadzić na dwóch różnych wysokościach, więc nie tak łatwo znaleźć korzystny ciąg. Kombinacji jest całkiem sporo, gdyż zawsze mamy na ręce co najmniej pięć płytek, więc wybory postawione przed graczem nie są cale oczywista. Jest to już praktycznie cały pomysł na grę, dochodzą jeszcze platformy, które ułatwiają budowanie ścieżek, ale także obniżają punktacje oraz ślepe zaułki, pozwalające blokować przeciwnika wprost.

2015-06-25_005148

Muszę Wam powiedzieć, że sam jestem zaskoczony, jak ta gra mi się spodobała. Oczywiście z powyższego opisu wynika, że ta gra logiczną nie jest, gdyż w czasie rozgrywki zauważalny jest specyficzny chaos budowanych dróg. Domyślam się też, że ta znaczna negatywna interakcja może mieć swoich przeciwników, ale jest to jeden z elementów, który wprowadza napięcie i bezpośrednią rywalizację do rozgrywki. Kombinowanie, jak ułożyć kafelek, bym mógł jak najwięcej i jak najszybciej zapunktować, a równocześnie, bym nie utworzył lub nie przedłużył potencjalnie wartościowej trasy przeciwnikowi, jest bardzo przyjemne.
Musimy też podejmować decyzje, czy opłaca nam się próba budowania dłuższej ścieżki za więcej punktów, ale narażonej na ataki, czy też będziemy chcieli mieć dużo małych bezpieczniejszych połączeń, licząc, że przeciwnik nas w żaden sposób nie uprzedzi w punktacji.
Relatywnie mała plansza nie doprowadza do zbytniego paraliżu decyzyjnego, a szybko kończące się miejsce na budowę mostów podnosi adrenalinę i wzbudza właśnie te emocje, których ja poszukuję w grach planszowych.
Szczerze mogę „Canopy Walk” polecić fanom dwuosobowego zmagania umysłów, którym nieobce jest podkładanie sobie świnie, ale też dobre wyczucie taktyczne, by zbalansować ryzyko i korzyści z niego wynikające.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Canopy Walk
Autor: Dennis Kirps, Gérard Pierson
Wydawnictwo: TF Games
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: 14+
Czas gry: 30 minut

2015-06-25_005050 2015-06-25_005023 2015-06-25_005101 2015-06-25_005124 2015-06-25_005113

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 25 czerwca 2015 by in Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: