Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Prison Run”

pic2434959_md Wbrew pozorom „Prison Run” to nie jest nagłówek wieczornych wiadomości BBC lub artykułu w gazecie. Jest to tytuł kieszonkowej gry karcianej autorstwa Piotra Milewskiego, a wydanej przez wydawnictwo Trefl. W grze gracze wcielają się w szefów gangów i mają za zadanie jak najszybciej wydostać z więzienia swoich ludzi, którzy trafili tam oczywiście niesłusznie. W świetle ostatnich wydarzeń ze świata, kiedy to dwóch groźnych przestępców dokonało niemożliwego i uciekło z jednego z najbardziej strzeżonych więzień Stanów Zjednoczonych, gra wydaje się być jak najbardziej „na czasie”.

Rozgrywka

DSCF3123
Na początku gry rozkładany jest tor ucieczki, składający się z pięciu kart, przedstawiających kolejne kroki na drodze ku wolności. Wszystkich 14 więźniów umieszcza się w zasięgu graczy – będą oni dostępni dla każdego z nich. Uczestnicy rozgrywki otrzymują też zestaw trzech kart strażników oraz jedną kartę zerwanych kajdan- karty te posłużą do ustalenia, czy więzień, który dotarł do ostatniego pola toru ucieczki nie został „sprzedany” przez współwięźniów i czy faktycznie udało mu się uciec. Dodatkowo gracze otrzymują po jednej karcie z listą sześciorga kamratów, których muszą uwolnić. Karty te są tajne, a każda z nich zawiera inną grupę więźniów. W swoim ruchu gracze kolejno wykonują jedną z dwóch akcji: wystawiają jednego z więźniów, którzy nadal przebywają w zakładzie karnym na pierwsze pole jednego z trzech torów ucieczki (jeżeli jest ono wolne) lub przesuwają więźnia, który już na nim się znajduje o jedno pole w kierunku wolności. W momencie, gdy którykolwiek z aresztowanych dotrze do piątego pola toru – każdy z graczy zagrywa jedną z posiadanych kart głosowania – kartę strażnika lub kartę zerwanych kajdan. Karty głosowania odkrywane są jednocześnie i jeżeli wszystkie są kartami zerwanych kajdan to więzień jest wolny, a karty wracają do właścicieli. Jeżeli którykolwiek z graczy zagrał kartę strażnika – karta jest odkładana na bok i nie będzie jej już można wykorzystać, a więzień wraca do swojej celi. Gra toczy się do momentu, gdy któremuś z graczy uda się uwolnić wszystkich więźniów ze swojej listy lub zostanie tylko jeden gracz, posiadający na ręce kartę strażnika. W tym wypadku zwycięzcą zostaje gracz z największą liczbą punktów, obliczonych według schematu: więzień na wolności +1 punkt, więzień w celi -1 punkt. Więźniowie znajdujący się na torze ucieczki nie dają żadnych punktów, choć instrukcja nie precyzuje tego wprost.

Podsumowanie
Gra „Prison Run” jest szybką i przyjemną grą karcianą przeznaczoną dla 2 – 4 graczy w wieku od 10 lat. Bardzo proste zasady powodują, że już w 5 minut po otwarciu pudełka można zasiąść do rozgrywki, co jednak nie oznacza, że zwycięstwo przyjdzie łatwo. Częściowo pokrywające się cele graczy wymuszają rozważne zaplanowanie swoich ruchów i przeprowadzenie ich w taki sposób, aby nie zdradzić się ze swoimi zamiarami. Element blefu wykorzystany w odpowiednim momencie może pokrzyżować plany przeciwników lub sprawić, że niepotrzebnie stracą cenne karty strażników, ograniczając tym swoje możliwości w kolejnych ruchach.
Jak na grę kieszonkową przystało – „Prison Run” można zabrać ze sobą wszędzie – na biwak, na wczasy lub na imprezę. Do rozgrywki wymagane jest trochę miejsca, więc trudno będzie w nią zagrać np. w pociągu czy samolocie. Autorzy nie ustrzegli się jednak niedociągnięć w instrukcji gry, która nieprecyzyjne tłumaczy zasady punktowania oraz nakazuje podliczanie punktów zwycięstwa nawet gdy któryś z graczy uwolnił wszystkich swoich ziomków. Zastanawiająca jest również uwaga na pudełku: „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat ze względu na stopień trudności i tematykę” umieszczona tuż nad piktogramem 10+. Ciekawostką natomiast są ilustracje kart więźniów i toru ucieczki, przedstawiające miejsca i postaci znane z filmów i seriali telewizyjnych.

DSCF3124
Wydawać by się również mogło, że całe zło na świecie to męska sprawka bo wszyscy osadzeni to panowie, ale pociesza mnie fakt, że sprawiedliwość jednak istnieje, bo dosięgnęła nawet zmorę czasów mojego dzieciństwa – Gargamela. Mam nadzieję, że łatwo się nie wymknie.

 

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzji.

Adrian „AiS” Stolarczyk

 

Tytuł: Prison Run

Autor: Piotr Milewski

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 2-4

Wiek graczy: 10+

Czas gry: 20 minut

DSCF3127

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 21 czerwca 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , .
%d blogerów lubi to: