Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Rzymianie do domu!”

pic2490798Pierwszy rzut oka na pudełko gry „Rzymianie do domu!”, wydanej w serii „Joker Line” przez wydawnictwo Trefl przypomniał mi scenę z filmu „Żywot Briana” Monty Pythona, w której tytułowy Brian ma 100 razy napisać poprawną łaciną tekst „Rzymianie – idźcie do domu!” na murach miasta. Od razu zacząłem się zastanawiać, czy humorystyczna grafika na wieku pudełka to zapowiedź dowcipnej zabawy w realiach panowania imperium rzymskiego. Nie zawiodłem się. Już pierwszy rzut oka na karty w pudełku i ich śmieszne nazwy powoduje przypływ dobrego humoru.

Rozgrywka

W grze gracze wcielają się w wodzów kaledońskich klanów, którzy rywalizują między sobą w zdobywaniu rzymskich fortów, zbudowanych na linii Wału Hadriana, którego historycznym celem miało być odgrodzenie Rzymian, stacjonujących w ówczesnej Brytanii, od wojowniczych plemion Piktów. Każdy z graczy ma taki sam zestaw kart wojowników, jednak przed każdą turą odrzuca losowo dwie z nich i jedną wybraną przez siebie, aby rozpocząć turę z sześcioma wojownikami. Rozgrywka trwa trzy rundy, w których gracze kładą pod każdym z sześciu losowo dobranych fortów zakrytą kartę jednego ze swoich wojowników. Aby nie było tak łatwo, każdy z wojowników ma inną siłę i zdolność specjalną, aktywującą się w momencie jego odsłonięcia. Również forty mają różną wartość punktową i efekt, występujący po jego zdobyciu. Kiedy wszyscy umieszczą swoje karty rozpoczyna się walka – kolejno o każdy z fortów. Po rozpatrzeniu zdolności wojowników najsilniejsza armia przejmuje fort i wraca do swoich koszar. Wojownicy z klanu, który nie zdobył fortu będą walczyć o kolejny z nich wraz z następnymi wojownikami. W kolejnej rundzie walka toczy się o następne 6 fortów. Wygrywa ten, kto po trzech rundach będzie miał najwięcej punktów. Możliwe jest również zakończenie gry przed czasem, jeżeli któryś z graczy zdobędzie trzy z czterech fortów, które dają ujemne punkty, więc umiejętne poprowadzenie swojej armii może przynieść szybsze zwycięstwo – nie będzie to jednak łatwe. W przypadku braku kompanów do gry można też zagrać samemu przeciwko jednemu, dwóm lub nawet trzem wirtualnym graczom, pomimo że instrukcja nie przewiduje wariantu 1 + 3.

zielony wygrywa przed czasem

Podsumowanie

Gra „Rzymianie do domu!” to prosta i szybka gra karciana dla 1 do 4 graczy w wieku od 10 lat, chociaż moim zdaniem mogą w nią grać nawet młodsze dzieci (8+, a z niewielką pomocą nawet 6+), mając równe szanse na wygraną. Niewielka, kolorowa instrukcja w jasny i przejrzysty sposób tłumaczy zasady gry, włączając szczegółowe przykłady i opisy poszczególnych kart wojowników. Jakość wykonania nie budzi żadnych zastrzeżeń, a stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny. Grę określiłbym jako coś pomiędzy grą familijną a imprezową. Równie dobrze sprawdzi się w grze z dziećmi, jako gra typowo imprezowa  lub jako przerywnik pomiędzy rozgrywkami w cięższe tytuły. Co do rozgrywki – grając w dwie osoby możemy jeszcze liczyć na taktyczne zaplanowanie swoich ruchów lub minimalną dawkę strategii, jednak wraz ze wzrostem liczby graczy te elementy odchodzą na dalszy plan, ale znacząco rośnie dawka emocji i humoru podczas odkrywania kart kolejnych wojowników. Rozgrywka (3 rundy) nie powinna zająć więcej niż „pudełkowe” 10 minut pod warunkiem, że wśród grających nie będzie stratega, chcącego dorównać zdolnościami przywódczymi Juliuszowi Cezarowi. Gra bardzo minimalistycznie przedstawia wydarzenia, stanowiące tło historyczne gry, jednak gracze zainteresowani tematem być może sami sięgną do źródeł, aby poznać wydarzenia mające miejsce w II w. n.e. lub zwiedzić  pozostałości Muru Hadriana podczas swoich podróży.

W grę warto zagrać i sprawdzić czy uśmiechnie się do Ciebie FortUna czy może będziesz miał NieFort ?

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzji.

Adrian „AiS” Stolarczyk

Tytuł: Rzymianie do domu!

Autor: Eric B. Vogel

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 1-4

Wiek graczy: 10+

Czas gry: 10 minut

DSCF3127

DSCF3125

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 9 czerwca 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: