Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Kieszonkowy Bystrzak”

02.02.2014 - 7 — kopia (2)Meelis Looveer, to estoński autor gier planszowych, który, choć na BGG odnotował kilkanaście zaprojektowanych gier, nie może poszczycić się jakimś wybitnym tytułem, który podbiłby serca graczy. W kilka jego gier zagrałem, a dwie pozycje doczekały się nawet polskich wydań. Kolejnym takim tytułem jest gra z nowej linii wydawnictwa Trefl – pocket game, co dosłownie ma oznaczać niewielkie pudełka z talią kart i króciutką instrukcją, które można wyciągnąć z kieszeni i zagrać niemal w każdych warunkach. W serii ukazały się na razie trzy tytuły, ale na pierwszą recenzję wybrałem moim zdaniem bardzo udaną grę, choć bardziej pasowałoby powiedzieć zabawę.

Cała gra to talia 55 kart, na których z jednej strony widnieje litera alfabetu (czasami dwie litery), a z drugiej hasło czy raczej kategoria oraz jej grafika w pewien sposób z nią powiązana. Potasowane karty, należy ułożyć w stos, z którego odkrywane będą kolejne karty, tworząc parę: litera-kategoria. Instrukcja zawiera trzy warianty rozgrywki, wszystkie jednak sprowadzają się do szybkiego wykrzykiwania słowa, które pasuje do aktualnej pary kart. Można to robić na czas, można to robić w kolejności, w każdej opcji zbierając karty, które zliczone na koniec określą zwycięzcę. Niezwykle to proste. Gra jest bardzo podatna na dodatkowe karty i hasła, co zresztą Trefl doskonale wykorzystał podczas tegorocznego Pyrkonu, dodając niewielki pakiet kart, o tematyce geekowskiej jakże pasujący do tej imprezy. Niestety wraz z tymi kartami talia nie mieści się już do pudełka, jeśli więc pojawią się kiedyś dodatkowe talie, przydałoby się nieco większe pudełko.

„Kieszonkowy Bystrzak” zaskoczył mnie bardzo pozytywnie, zwłaszcza, że siadając do niej, spodziewałem się raczej gry na jeden raz. A nic bardziej mylnego. Gra pojawiła się już na stole wiele razy i właściwie wszystkim się podoba. Mechanicznie jest banalna, ale mi przypomina zabawę w państwa/miasta, w które zagrywaliśmy się na przerwach w szkole. I to oczywiście skojarzenie wyłącznie pozytywne. To taka jej wersja, w której nie będzie potrzebny długopis i kartka, a jedynie kawałek płaskiej powierzchni i chętni. A tych nie powinno zabraknąć zarówno w szkole, jak i przy domowych stołach, bo proste zasady i dużo sympatycznej rywalizacji to doskonały bilans na 10 minutowy pojedynek na hasła. 2015-05-12_230803 Proponowany minimalny wiek siedmiu lat, wydaje mi się trochę przesadzony, bo gra zawiera jednak sporo kategorii, które wymagać będą znajomości np. pojęć geograficznych, a trudno tego wymagać od siedmiolatka. Podobnie jak szybkiego czytania, a przecież jest to niezbędne, aby sprawnie w grze uczestniczyć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby talię przygotować pod wiek młodszych graczy, który z tych samych powodów powinien być raczej podobny. Nie oznacza to jednak, że dorośli gracze będą mieli łatwo, często zdarzają się bowiem układy hasło-litera, które nie dają się powiązać ze sobą. A do tego presja czasu, która sparaliżuje największych bystrzaków. Nie bez powodu Trefl rozdawał podczas Pyrkonu, przypinki z hasłem: „znam gada na N”. „Kieszonkowy Bystrzak” będzie często lądował w moich torbach i walizkach, jako towarzysz podróży i choć tytuł celuje raczej w młodszego gracza, nie warto się tym sugerować, bo pojedynki wśród dorosłych będą nie mniej emocjonujące. W końcu każdy kiedyś grał w kraje-miasta.

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za przekazanie gry do recenzji.

 Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

Tytuł: Kieszonkowy Bystrzak

Autor: Meelis Looveer

Wydawnictwo: Trefl

Liczba graczy: 1-10

Wiek graczy: 7+

Czas gry: 15 minut 2015-05-12_230733

3 comments on “Zagrałem w „Kieszonkowy Bystrzak”

 1. Antros
  13 Maj 2015

  Pierwszy raz widzę by ktoś Państwa-miasta nazywał „kraje-miasta” 🙂

 2. woj_settlers
  13 Maj 2015

  Możesz mieć rację, zwłaszcza że już mi zwrócono uwagę podałem błędną nazwę.
  Poprawiam w tekście i dzięki za zwrócenie uwagi 🙂

 3. Buziak
  9 czerwca 2015

  Świetnie wygląda taka gra 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 13 Maj 2015 by in Recenzje and tagged , , .
%d blogerów lubi to: