Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „The Hare and the Tortoise”

pic1954567_mdKtóż nie zna bajki o wyścigu żółwia z zającem? Kto nie wspomina rzewnie tego typu opowiadań ze swojego dzieciństwa? Raczej każdy i chyba właśnie dlatego wydawnictwo iello postanowiło wypuścić całą serię gier nawiązujących do znanych klasycznych opowieści dla dzieci. Jedną z nich jest The Hare and the Tortoise – gra oparta na motywach słynnej bajki Jeana de La Fontaine’a z cyklu Tales & Games. Już sam projekt pudełka w formie książki pozwala się wczuć się w klimaty baśniowe. Dodam, że w środku znajduje się tekst bajki, ale dopóki któryś z rodzimych wydawców nie pochyli się nad tą serią, to pozostaje jedynie wersja angielska.
Gra to oczywiście wyścig, w którym poza tytułowymi stworzeniami postanowiły wziąć udział także: owieczka, lis i wilk. Każde ze zwierząt ma unikalny system poruszania się po modularnej planszy uzależniony od liczby kart danego rodzaju wystawionych przez graczy. Sam mechanizm jest prosty, ale oprócz tego wymagana jest umiejętność liczenia. Wprawdzie na bardzo podstawowym poziomie, ale za to sprawnie i bezbłędnie. Wspominam o tym, bo z oczywistych względów temat zaadresowany jest do dzieci. Nie wiem jak z edukacją wczesnoszkolną we Francji, ale polskie siedmiolatki będą miały problem z samodzielną rozgrywką. Jednak przy asyście i podpowiedziach rodziców czy starszych opiekunów, młodsze dzieci będą się dobrze bawić.

IMG_20150204_135324_small

Z dużą satysfakcją można w tej grze obserwować jak zwierzęta, na których nam zależy, mkną po planszy. Jednak losowość w dociągu kart może być spora i może być nam czasami trudno im pomóc. Za to oprawa wizualna nikogo nie powinna zawieść, bo jest bardzo przyjemna, a i wykonanie elementów jest na bardzo wysokim poziomie. Podsumowując, jest to sympatyczna pozycja, którą raczej należy traktować jako zabawa dla dzieci, choć oczywiście czasami może dostarczyć nieco emocji czym bliżej mety. Zawiera też elementy, które są wykorzystywane w bardziej zaawansowanych tytułach i można te grę traktować jako wprowadzającą do prawdziwego planszówkowania. Ja z pewnością będę obserwował całą tę serię i liczę, że będzie ona w przyszłości pozytywnym zakończeniem.

Dziękujemy wydawnictwu IELLO za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Jacek „palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Tales & Games: The Hare and the Tortoise
Autor: Gun-Hee Kim
Wydawnictwo: IELLO
Liczba graczy: 2−5
Wiek graczy: 7+
Czas gry: 15 minut

IMG_20150204_135551_smallIMG_20150204_135456_smallIMG_20150204_135410_smallIMG_20150204_135159_smallIMG_20150204_135115_small

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 4 lutego 2015 by in Recenzje and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: