Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w Pina Pirata

pic2349266_mdPina Pirata z pewnością przyciąga do siebie dwoma elementami – świetnymi grafikami w klimacie pirackim oraz nazwiskiem autora. Zwłaszcza ten drugi element powinien gwarantować dobrą zabawę. Choć nie oczekiwałem po tym tytule czegoś specjalnego, to co otrzymałem niestety jest słabe i tym razem Donald X. Vaccarino zawodzi. Dowodzi jednak teorii o tym, że nazwisko autora otwiera wiele drzwi nawet wtedy, gdy nie ma on akurat nic ciekawego do pokazania. Żeby jednak nie było, że słychać tylko marudzenie dodam, że moja sześcioletnia córka bardzo tę grę polubiła, ale głównie dlatego, że blisko jej do gry Uno, które również lubi. Nie zachęca mnie to jednak specjalnie do kolejnych rozgrywek i po zagraniu kilku partii zwyczajnie gry będę raczej unikał.

Pina Pirata to klasyczna gra karciana Makao, w której dodano elementy wprowadzające co rundę nowe zasady gry. Gracze z posiadanych na ręce kart, muszą zagrywać karty na wspólny stos, trzymając się zasady, że pirat na każdej kolejnej karcie musi być identyczny, jak ten widoczny na ostatniej zagranej karcie. W ten sposób gracze dążą do pozbycia się wszystkich kart z ręki i wygrania dzięki temu rundy. Jeśli w swoim ruchu, żadna z kart na ręce nie może być dołożona do stosu, konieczne jest dobranie karty z talii. Z pewnością wszyscy grający kiedykolwiek w Makao nie czują się specjalnie zaskoczeni mechaniką tej gry i słusznie. Dlatego też autor dodał do gry specjalne elementy wysp, na których przeczytamy specjalne zasady rządzące w danej rundzie. I tak na przykład zagrywanie pirata żółwia zmusza do dobrania nowej karty, posiadanie dokładnie pięciu kart pozwala jedną z nich odrzucić na stos kart odrzuconych albo kiedykolwiek dobieramy kartę, możemy z ręki odrzucić kartę z pirackim pingwinem. Kolejne elementy pojawiają się w każdej rundzie i zaczynają działać wszystkie razem, często prowadząc do dość skomplikowanych konfiguracji. Wygranie rundy pozwala na dobranie dwóch kafelków wyspy, przeczytaniu nowych modyfikacji i dołożenie jednej z nich do puli. Drugi zaś w prosty sposób odlicza czas gry, gracze tworzą w ten sposób swoje wyspy, dążąc do złożenia razem jej czterech elementów. To właśnie kompletna wyspa daje zwycięstwo w całej grze.

2015-01-11_161307

Pina Pirata należy do serii gier karcianych wydawnictwa Iello, w których klasyczne gry karciane otrzymują nowe wcielenia wymyślone przez znanych autorów. Ani ta, ani wcześniejsze pozycje z serii niestety nie zachwycają. Domyślam się jednak, że założenia wydawnictwa co do projektu w każdej z tych gier zostały osiągnięte co jednak nie daje satysfakcjonującego produktu dla graczy. Nawet zupełni nowicjusze nie odnajdują w grze ciekawych elementów i po jednej partii raczej szukają czegoś bardziej interesującego. Jeśli mimo wszystko uważacie, że gra może wam się spodobać, pamiętać powinniście, że do gry niezbędna jest znajomość języka angielskiego przynajmniej przez jedną osobę, bo choć same teksty są proste wymagają wytłumaczenia i przypominania co rundę wszystkich modyfikacji.

Na koniec kilka słów o wykonaniu gry, które jest dość specyficzne. W wielu grach wydawnictwa Iello, tak jak i tutaj pojawiają się pudełka zamykane w dość mało popularny system namagnesowanej okładki otwieranej jak książka. W środku zaś, karty o długim nietypowym formacie z bardzo przyjemnymi dla oka grafikami (55 kart z 10 typami piratów) oraz kwadratowe kafelki z elementami wyspy po jednej i tekstem po drugiej stronie (40 sztuk). Instrukcja napisana jest w sposób przejrzysty, co przy tak prostych zasadach nie było trudne do osiągnięcia. Ostatecznie więc, wykonanie to coś co z pewnością potrafi zainteresować i jest swego rodzaju magnesem, który i mnie przyciągnął. Szkoda, że tylko na kilka partii.

Dziękujemy wydawnictwu Iello za udostępnienie gry do recenzji.

  Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

Tytuł: Pina Pirata
Autor: Donald X. Vaccarino
Wydawnictwo: Iello
Liczba graczy: 2-6
Wiek graczy: 7+
Czas gry:  30 minut

2015-01-11_1612312015-01-11_161322 2015-01-11_161338 2015-01-11_161351 2015-01-11_161403

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 12 stycznia 2015 by in Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: