Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w nowy dodatek do Pokolenia – Port (Village Port)

pic2070455_mdNiniejsza recenzja będzie przeznaczona raczej dla tych, którzy znają już podstawową wersję gry Pokolenia, a jeszcze lepiej, jeśli grali już z dodatkiem Gospoda. Najnowszy dodatek Port wprowadza dwa nowe elementy, które mogą być wykorzystane razem lub wprowadzane osobno w każdym wariancie gry podstawowej wraz z dodatkami. Otrzymujemy dość dużo elementów jak na dodatek, z czego część zastępuje wcześniejsze elementy gry, część zwiększa ilość zasobów potrzebnych do gry w pełnym pięcioosobowym składzie, a część wprowadza zupełnie nowe zasady. Oba dodatki nadal mieszczą się do jednego pudełka z grą i pasują do siebie bez względu na wersje językowe polską czy angielską, tym bardziej, że gra wciąż pozostaje niezależna językowo (ja mam właśnie tak pomieszane). Zwrócić uwagę należy na przygotowanie gry i wykorzystanie odpowiednich kart oraz znaczników zależnie od wybranych dodatków.

Pierwsza zmiana dotyczy zastąpienia fragmentu planszy podstawowej tytułowym portem i wyspami, do których będziemy pływać. Otrzymujemy duże plansze łodzi, na które będziemy mogli ładować towary wyprodukowane w wiosce, mnichów, ale też skarby czy towary pochodzące z wysp. Niezbędne jest zatrudnianie kapitanów, którzy doprowadzą nas bezpiecznie do celu podróży za określoną sumę złota. Przydać się też mogą nowi pomocnicy, których karty wtasowujemy do puli dostępnych postaci w gospodzie. Na wyspach możemy sprzedać za punkty zabrane ze sobą towary, załadować towary znajdujące się na wyspach (skarby, herbatę i kokosy), ale również pozostawić misjonarzy, którzy zaopiekują się kapliczkami na wyspach. Jeśli wracamy do portu z towarami z wysp, będziemy je mogli zamienić na punkty na targu, który chętnie przyjmie te produkty.

Druga zmiana to karty celów, które otrzymujemy na początku gry. Cele srebrne i cele złote pozwolą nam otrzymać odpowiednio 5 i 8 punktów zwycięstwa, jeśli uda nam się w trakcie gry zrealizować przedstawiony na nich cel, najczęściej polegający na zgromadzeniu odpowiedniej liczby surowców, ale również ulokowaniu naszych ludzi w konkretnych miejscach. Realizacja ich w naszych partiach okazała się dość trudna i wymaga dopasowania naszej strategii, aby to się udało. Nie ma jednak kary za ich niezrealizowanie, można więc równie dobrze podążać własną drogą po punkty nie zważając na karty celów. Karty zresztą możemy wprowadzić zarówno do samej podstawki, jak i wersji z jednym czy dwoma dodatkami.

2015-01-03_144646

Nasze partie graliśmy z pełnym wykorzystaniem elementów obu dodatków i choć trochę się tego obawiałem, wszystko zadziałało super. Jest tego teraz naprawdę sporo, ale nie mam poczucia, że coś zostało dodane na siłę. Przesuwa się jednak ciężar niektórych elementów gry podstawowej i mam wrażenie, że trochę traci na znaczeniu budynek rady miasta, zyskują natomiast budynki produkcyjne. Na prowadzenie wysuwa się tytułowy port, na którym punkty gromadzić można na kilka sposobów. Całość jednak tworzy spójną grę na tyle, że wersja podstawowa gry sprawia teraz bardzo ubogie wrażenie i pewnie takiej wersji Pokoleń już nie zagram. Dla mnie dodatek Port sprawdził się doskonale i z pewnością siadając ponownie do gry, będę chciał grać właśnie w pełnej wersji z obydwoma dodatkami. Nie ma też obaw o wydłużanie czasu gry, ten bowiem wciąż jest sterowany sprytnym mechanizmem starzenia się naszych rodzin. Choć faktem jest, że zwiększenie dostępnych opcji jednak wpływa na długość ruchu graczy. Jeśli posiadacie swój egzemplarz podstawowy, w który często grywacie, wydaje mi się, że zakup obu dodatków jest niemalże obowiązkowy, ze wskazaniem właśnie opisywanego Portu. Myślę też, że w głowach autorów są już kolejne pomysły, ale jestem spokojny, bo Inka i Markus mają u mnie duży kredyt zaufania.

   Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

Tytuł: Pokolenia Port (Village Port)
Autor: Inka i Markus Brandt
Wydawnictwo: Hobbity/Pegasus Spiele
Liczba graczy: 2-5
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 60-90 minut


2015-01-03_144716 2015-01-03_144736 2015-01-03_144756 2015-01-03_144813 2015-01-03_144829 2015-01-03_144844 2015-01-03_144859 2015-01-03_144915

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 3 stycznia 2015 by in Recenzje and tagged , , , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: