Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

„Majdan” – ukraińska rewolucja na planszy

Majdan okładkaNiedawno premierę miała nowa gra autorstwa Krzysztofa Dytczaka pt. „Majdan”. Oto co pisze o niej wydawca:

Gra symuluje przebieg wydarzeń, jakie miały miejsce na Ukrainie od listopada 2013 r. do lutego 2014 r., których centralnym punktem był tzw. Euromajdan (zwany często skrótowo Majdanem), stanowiący formę sprzeciwu obywateli Ukrainy przeciwko odłożeniu przez prezydenta Wiktora Janukowycza podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.
Gracze wcielają się w rolę przeciwników i zwolenników działań prezydenta Janukowycza. Poprzez dobieranie kart na rękę, budują swoje poparcie wśród różnych grup mających wpływ na wydarzenia w kraju. Zdobywają oni punkty zwycięstwa za siłowe przejęcie kontroli nad regionem lub za uzyskanie w nim poparcia drogą pokojową. Czy graczom uda zmienić się przebieg wydarzeń na Ukrainie i zrealizować postawione sobie cele? Wszystko zależy od Ciebie!

żetony

Fabuła gry bazuje na wydarzeniach z przełomu 2013/2014 roku, które w ostatnich czasach dominują na pierwszych stronach gazet. W chwili obecnej mamy do czynienia z konfliktem zbrojnym na Ukrainie, który przez specjalistów określany jest mianem „wojny XXI wieku”, a także „wojny hybrydowej”. Cechuje go silne zaangażowanie ludności cywilnej, rozterki moralne jej uczestników oraz fakt, że oficjalnie żadna wojna nie została wypowiedziana. Wojna hybrydowa bowiem, to kompilacja klasycznych działań militarnych, partyzantki, aktów terrorystycznych i propagandy.
Wydając tą grę w drugiej połowie 2014 roku zdawaliśmy sobie sprawę z kontrowersji jakie wywoła odniesienie się do wciąż aktualnego tematu. Wiemy też, że sytuacja na Ukrainie w dalszym ciągu jest niestabilna, a gra nie może ukazać rzeczywistego zakończenia konfliktu. Jednakże gra nie zajmuje stanowiska w sporze, nie przychyla się do racji uczestników jednej, bądź drugiej strony. Nie stanowi także symulacji idealnego jego rozwiązania. Naszym celem było ukazanie graczom jak skomplikowana była i jest sytuacja na Ukrainie i jak istotne dla biegu wydarzeń są podejmowane decyzje. Wierzymy również, że każdy gracz z każdą kolejną rozegraną partią będzie jeszcze bardziej świadomy powagi konfliktu.

Strona internetowa wydawcy: http://symeogames.eu/

Tytuł: Majdan
Autor: Krzysztof Dytczak
Wydawnictwo: Symeo Games
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: 12+
Czas gry: 60 minut

plansza

karty

2 comments on “„Majdan” – ukraińska rewolucja na planszy

 1. warran
  2 grudnia 2014

  Jakiś autor, wydawnictwo, daty, o co chodzi?

  • palladinus
   2 grudnia 2014

   Zapomniałem dodać tradycyjnej stopki. Zaraz poprawie błąd.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 1 grudnia 2014 by in Informacje prasowe and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: