Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Spiel Essen 2014 – Zagrałem w „Orcs Orcs Orcs”

orcs coverStoisko Queen Games było na targach w SPIEL w Essen umiejscowione zaraz naprzeciw wejścia do hali numer 1, więc nie sposób było go nie zauważyć. Zważywszy, że miało też mnóstwo dostępnych stolików z wystawionymi grami, zachęcało do zapoznania się z co najmniej kilkoma z nich. Skorzystaliśmy więc z okazji i zasiedliśmy do gry „Orcs Orcs Orcs” tuż przed tym, jak cała masa graczy czekających przed wejściem zalała targi po oficjalnym otwarciu hal.
„Orcs Orcs Orcs” to tegoroczna premiera wydawnictwa Queen Games obok Greeda i Neptuna. Gra ta osadzona jest w klimacie fantasy i oparta na pomyśle tower defense znanym głównie z gier wideo.
Wcielamy się w grupę czarodziejów, którzy będą próbować powstrzymywać hordy orków przed szturmem na ich siedzibę. Nie jest to jednak gra kooperacyjna i każdy gracz będzie indywidualnie punktował za każdą zabitą postać, choć pewne elementy współpracy mogą być potrzebne i pomogą wszystkim przed niepotrzebną stratą punktów zwycięstwa. W ciągu gry będziemy rozwijać swoje umiejętności magiczne i będziemy stawać się coraz potężniejsi.

podczas gry

WYGLĄD I MECHANIKA
Na środku planszy znajduje się wspomniana trójwymiarowa wieża, a teren wokół niej jest podzielony na sektory, z których, poprzez odkrywanie odpowiednich kart, będą pojawiać się kolejne zastępy orków. Każdy mag znajduje się naprzeciwko konkretnego sektora i głównie na przeciwnikach w tyn rejonie będzie się skupiał. Gracze zaczynają rozgrywkę ze startową ręką podstawowych czarów o dość marnych parametrach. Obok planszy natomiast znajduje się pula dostępnych do kupienia w swojej turze zaawansowanych zaklęć, które będą potrzebne, by stawić czoła coraz większej liczbie wrogów poprzez powiększony obszar działania lub/i zwiększone obrażenia.
Każdy gracz będzie mógł wykonać dwie dowolne akcje spośród dostępnych: poruszenie się na wieży, kupno karty lub rzucenie zaklęcia. Zabijając orki konkretnej kategorii, będziemy zaznaczać to na naszej indywidualnej planszy, by sprawdzić, czy nie otrzymamy jakiś stałych bonusów. Liczba zabitych potworów będzie determinować także punktację na koniec gry, gdyż każdy z nich przyniesie punkty, tym więcej im trudniejszy był do pokonania.
Charakterystycznym momentem w grze jest chwila, w której jakiś ork wejdzie do wieży, gdyż spowoduje to utratę wartości konkretnego gatunku orków na koniec gry. Dzięki tej mechanice możemy obserwować czy któryś z graczy nie zbija ich tylko wybiórczo i przepuszczając któregoś przez cały sektor, możemy obniżyć ich wartość punktową.

podstawowe czary

Oczywiście głównym naszym zadaniem będzie rzucanie czarów poprzez zagrywanie kart. Każdy czar ma dwa poziomy działania. Możemy zwiększyć skuteczność danego czaru poprzez zagranie kart z ręki, których symbole many odpowiadają tym z rzucanego czaru. Dodatkowo niektóre z nich mogę mieć zawarte jakieś akcje specjalne, rozpatrywane na bieżąco.

Cała gra trwa ok. 45-60 min. i po ostatecznym podliczeniu punktów wyłaniany jest zwycięzca.

MOJA OPINIA
Muszę przyznać, że pomimo narzekań moich współgraczy, gra całkiem mi się spodobała. Nie jest to oczywiście żadna wysublimowana pozycja z wieloma drogami do zwycięstwa czy karcianka z niezliczonymi combami. Mamy relatywnie łatwą grę o chwytliwym temacie, której partia przebiega bardzo płynnie. Z powodu na prostotę akcji, nie ma zbyt długich przestojów, a samo zasady są całkiem przejrzyste. Dzięki temu wydaje mi się, że ich tłumaczenie nie powinno być kłopotliwe.
Oprawa graficzna, z wyjątkiem pudełka, jest utrzymana do całkiem wysokim poziomie, a do tego elementy humorystyczne zwiększają jej atrakcyjności. Można śmiało powiedzieć, że jest to kawał dobrej rozrywki utrzymanej w średniej kategorii ciężkości, a właśnie do tego zdążyło nas przyzwyczaić wydawnictwo Queen Games przez ostatnie lata.

wieża

Trudno jednak polecić „Orcs Orcs Orks” szerokiemu gronu osób, gdyż tematyka może się wydawać dla wielu infantylna. Oczywiście w geekowym świecie, gdzie fantastyka jest bardzo rozpowszechniona nie wzbudzi to większych kontrowersji, ale „normalne” polskie rodziny raczej nie będą zbytnio tym podekscytowane. Również zwolenników eurogier ta gra raczej nie zauroczy z uwagi na mechanikę, choć tworząc własną talię musimy wykazać się przewidywaniem i świadomością własnych celów.
Ja mogę ją polecić, wszystkim tym, którzy grają w gry komputerowe i mają wśród znajomych fanów gatunku fantasy w każdej postaci. „Orcs Orcs Orcs” nieodzownie kojarzy mi się z grą komputerową Orcs Must Die! (której jestem fanem), zarówno pod względem tematyki, jak i specyficznego humoru.

Jacek „Palladinus” SzmaniaJaco

 

Tytuł: Orcs Orcs Orcs
Autor: Frank Thyben
Wydawnictwo: Queen Games
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 13+
Czas gry: 45 minut

overview
karty planszetka

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 9 listopada 2014 by in Konwenty, Recenzje and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: