Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Steam Park” – rok później

steam park trefl„Steam Park” to była pierwsza gra, w którą zagrałem na ubiegłorocznych targach SPIEL. Cranio Craeation miało stoisko zaraz przy wejściu do hali, więc skorzystaliśmy razem z Przemkiem woj_settlersem z wolnego stolika i po krótkim tłumaczeniu zasad przez obsługę stoiska rozpoczęliśmy grę. „It was a blast!” jak to mówią amerykanie, a moje wrażenia po ówczesnej partii i zarys zasad można znaleźć tutaj:
Zagrałem w Steam Park

Co się zmieniło, a co nie, po niemal roku?

Po pierwsze i najważniejsze, pojawiło się polskie wydanie! Licencję w naszym kraju posiada Trefl-Kraków i dostajemy produkt w pełni zlokalizowany na Polskę. Jest to pierwsza „duża” gra tego nowego wydawnictwa w ich nowej serii Joker Line i bardzo cieszę się, że wybrali właśnie tę grę. Przez ostatni rok były spore kłopoty z dostępnością, a tej chwili nie ma już problemów z nabyciem Steam Parku.

IMG_20141027_120738

Po drugie, nie zmieniły się zasady, co jest o tyle ważne, że część premier essenowych bywa kończonych w pośpiechu i z błędami. Nie rzadko się zdarza, że kolejne wydanie jest poprawione, zmodyfikowane i ogólnie ulepszone po problemach, które dotknęły pierwszą edycję. Tu mamy stabilna wersję, po którą można bez obaw sięgnąć.

Po trzecie, niestety przy składaniu elementów własnoręcznie okazało się, że nie wszystkie są najlepiej wykonane. Wygląda na to, że nie zostały dokładnie wysztancowane i bywają kłopoty z ich wypychaniem z wyprasek. Przy składaniu kolejki miały tendencję to rozwarstwiania się. Na szczęście mieszczą się do pudełka w całości, więc uważnie złożone nie powinny dalej niszczeć. Ogólnie polska wersja nie odbiega od innych edycji i na stole prezentuje się bardzo okazale.

Po czwarte, wdało się wreszcie pograć w ten tytuł z niegeekami, bo to właśnie dla takich odbiorców polecałbym tę grę. Sprawdziła się bardzo dobrze, bo relatywnie proste zasady i atrakcyjny wygląd same zachęcają do schylenia się nad planszą. Rozgrywka na dwa tempa – najpierw rzucanie kośćmi w czasie rzeczywistym, a następnie uważne wykonywanie prostych akcji, pozwala zadowolić szerokie grono graczy. Tematyka jest dość oryginalna, ale zarazem nie uwydatniona w grze, więc schodzi na dalszy plan.

Po piąte i również najważniejsze, emocje pozostały! Gra się obroniła i, jak to bywa z niektórymi szumnymi tytułami, zapał nie opadł. Początkowe pozytywne wrażenie nie ulotniło się i mogę powiedzieć, że jest to jedna z lepszych pozycji w swojej kategorii wagowej.

IMG_20141027_121107

Gra od pierwszych rozgrywek nie przysparza problemów z zasadami, a kolejne rozgrywki sprawiają, że możemy doskonalić swoje umiejętności w zarządzaniu wesołym miasteczkiem. Dzięki opcjonalnym regułom, w których każde stoisko może mieć albo indywidualne cechy, które pozwalają na modyfikowanie własnej strategii, albo być generycznym elementem na planszy, możemy sami regulować poziom trudności dla naszych współgraczy.

Trzeba także zaznaczyć, że osoby, szukające głębi i wyrafinowanych mechanizmów w grach planszowych, mogą się zawieść, bo jest to typowa gra dla początkujących i niedzielnych graczy. I właśnie w takich kategoriach trzeba ją rozpatrywać.

Już teraz widać, że wydawnictwo Trefl-Kraków ma spore ambicje i możemy się spodziewać dalszych pozytywnych zaskoczeń z ich strony.

Dziękujemy wydawnictwu Trefl-Kraków za przekazania egzemplarza gry do recenzji.

Jacek „Palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Steam Park
Autor: Aureliano Buonfino, Lorenzo Silva, Lorenzo Tucci Sorrentino
Wydawnictwo: Cranio Creations, Trefl-Kraków
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 60 minut

IMG_20141027_120606IMG_20141027_121430 IMG_20141027_120840 IMG_20141027_120356 IMG_20141027_115958 IMG_20141027_121656

Reklamy

One comment on “Zagrałem w „Steam Park” – rok później

  1. Rubaszny Gnom
    27 października 2014

    bardzo fajnie to wyglada 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 27 października 2014 by in Recenzje and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: