Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Gallic War coraz bliżej!

Gallic WarWłaśnie trwają testy kolejnej pozycji wydawnictwa GMT Games z serii COIN (COunter-INsurgency). Zostałem zaproszony do rozgrywek sprawdzających spoistość tej gry i na tę chwilę mogę przedstawić mały wycinek planszy i ogólny opis.

W przeciwieństwie do poprzednich tytułów (m.in. wojna w Wietnamie czy Afganistanie), gra Gallic War, roboczo nazwana Falling Sky, nie dotyczy historii nowoczesnej, ale przenosi nas do roku 53 przed naszą erą, kiedy to plemiona Galii zbuntowały się przeciwko rzymskim okupantom i wszczęły powstanie przeciwko władzy namiestnika – samego Juliusz Cezara. Oprócz sił Rzymu, grywalnymi frakcjami będą lojalni im Eduowie, a w opozycji – Belgowie ze swoim dowódcą Ambioryksem oraz Arwernowie z królem Wercyngetoryksem na czele. Z wypowiedzi autora – Volko Ruhnke wynika, że jest to gra, nad którą samodzielnie pracował od dawna i w planach było wydanie jej jako drugiej z serii, ale inni projektanci zgłaszali się do niego z niemal gotowymi do wydania pozycjami (Cuba Libre, A Distant Plain, Fire in the Lake) i Gallic War zostawała w fazie wczesnych testów.

Ciekawostką jest neutralna frakcja Germanów, którzy niezależną siłą aktywowaną wyłącznie przez karty i w czasie zimy, czyli podczas granicznych wydarzeń wcześniej znanych jako Coup i Propaganda. Galijskie strony mają charakterystyczne akcje specjalne wynikające z wydarzeń historycznych m.in. Belgowie mogą przepędzać wrogów ze swojego terytorium (Rampage), a Arwernowie mogą siać pożogę, utrudniając innym poruszanie się po ich ziemiach i zbieraniu zasobów (Devastate).

Gallic War Map COINNa zrzucie ekranu widać między innymi Wercyngetoryksa – najsławniejszego przywódce celtyckiego, wybranego na okoliczność powstania królem Galów.

Był to niezwykle krwawy konflikt. Jak podaje Cezar w swoich pamiętnikach, z pięciomilionowej populacji Galów, milion zginęło podczas działań militarnych, w tym pokaźna liczba cywilów, gdyż wojska rzymskie kilka razy dokonywały rzezi całych plemion, by zniechęcić pozostałych do powstawania przeciwko władzy Cezara.

Obecnie gra znajduje się w systemie przedsprzedażowym wydawcy, tzw. P500.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 15 października 2014 by in Zapowiedzi and tagged , , , , , , , .
%d blogerów lubi to: