Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Abluxxen” (aka Linko!)

pic1888242_mdTo, co wymyśla duet Kramer i Kiesling prawie zawsze trafia na mój stół niedługo po premierze. Dlatego też mała karcianka Abluxxen znalazła 2013-12-02_100752się w koszyku przy większych zakupach i zdążyłem się w nią już nagrać, ale nie było jakoś okazji podzielić się wrażeniami. Oto one.

Spoglądając na zawartość pudełka, można odnieść wrażenie, że z tak prostej talii kart nie da się już wymyślić nic ciekawego. Talia bowiem to 110 kart, podzielonych na 8 kolorowych setów od 1 do 13 plus 5 jokerów i karta gracza startowego. Na każdej karcie sympatyczny pyszczek przebiegłego rysia. Prawda, że niewiele? Otóż panowie autorzy wykrzesali z tego zestawu genialnie prostą grę karcianą z trikiem, który nakręca kombinowanie. Na czym ten trik polega?

Każdy z graczy zaczyna z ręką trzynastu kart z potasowanej talii, a na środku stołu wykładane jest sześć kart, z pozostałej części kart. W swoim ruchu musimy zagrać z ręki kartę o dowolnym numerze lub grupę kart o jednakowym numerze. Karty zagrywamy na swój własny stos, ale to ile i o jakiej wartości karty zagramy, może wywołać reakcję na stosach innych graczy. Jeżeli bowiem liczby zagranych przez nas kart jest identyczna, jak zagrana wcześniej u innego gracza, jednocześnie nasze karty mają wyższą wartość, zachodzi reakcja zwana właśnie Abluxxen. Sytuacja ta sprowadza się do możliwości:

– gracz, który wywołał Abluxxena, może zabrać na rękę karty przeciwnika, które go spowodowały. W tej sytuacji przeciwnik dobiera z puli tyle samo kart na rękę.

– gracz, który wywołał Abluxxena, nie chce zabierać kart przeciwnika. W tej sytuacji przeciwnik ma dwie możliwości: może zabrać te karty z powrotem na rękę lub odrzucić te karty na stos kart odrzuconych i dobrać z puli tyle samo kart na rękę.

unnamed

Jeżeli reakcja zachodzi u kilku graczy, z każdym z nich aktualny gracz dokonuje osobnego wyboru, po czym jego tura kończy się i kolejny gracz rozgrywa swoją. Gra kończy się, gdy jeden z graczy pozbędzie się wszystkich kart z ręki lub gdy wyczerpie się pula kart do dobierania. Każdy grający oblicza swój wynik, na który składają się karty zgromadzone w stosie minus karty, które pozostały graczowi na ręce – za każdą z nich przyznając odpowiednio dodatni lub ujemny punkt.

Abluxxen to świetna gra, która z powodzeniem wkracza do mojego panteonu karcianek, w którym czołowe pozycje zajmują takie gry jak Zero czy Bottle Imp. Co dodatkowo jest w niej interesującego, to pewna odmienność strategii przy różnej liczbie graczy. Inaczej gra się bowiem w dwie a inaczej w pięć osób. Siła gry nie tkwi w skomplikowanych układach, dużej ilości ikonek czy możliwych zagrań. Ona wynika z prostoty zasad przy jednoczesnej bogatej gamie taktycznych zagrań, oferujących rozrywkę zarówno dla geeków, jak i familijnych okazjonalnych graczy. Odnoszę też wrażenie, że Abluxxen jest grą, w której ciągle będziemy odkrywać kolejne możliwości zagrań; grą, której będziemy się uczyć z partii na partię. Gorąco polecam.

  Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

Tytuł: Abluxxen (aka Linko!)

Autor: Wolfgang Kramer, Michael Kiesling

Wydawnictwo: Ravensburger

Liczba graczy: 2-5

Wiek graczy: 10+

Czas gry: 20-30 minut

cg-gra-rodzinna


unnamed (3) unnamed (2) unnamed (1)

 

Reklamy

One comment on “Zagrałem w „Abluxxen” (aka Linko!)

  1. skarb
    20 czerwca 2016

    Witam nie mam instrukcji do tej gry ,, Abluxxen” mam pytanie odnośnie tej gry co się robi z tym sześcioma kartami które są wyłożone skoro się dobiera z pozostałej puli i o to jak zrobię tego abluxxa z kilkoma graczami naraz to robię z każdym po kolei dobieranie kart takich jak mi pasują np. jeden ma 5, drugi 4, trzeci 1 a ilościowo mamy po tyle samo to co od każdego mam zabrać jeśli mi pasują ich karty a jeżeli nie chce ich kart to każdy z osobna może wymienić karty lub zabrać te wcześniej wystawione z powrotem do siebie . Dziękuje z góry za odpowiedz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Information

This entry was posted on 9 sierpnia 2014 by in Recenzje and tagged , , , , .
%d blogerów lubi to: