Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „Sonne und Mond”

SuMGry wydawnictwa Drei Hasen in der Abendsonne opisywaliśmy już nie raz na naszym blogu. Z pewnością tym, czym się charakteryzują jest oprawa graficzna i nie inaczej jest tym razem. W grze „Sonne und Mond”, bo o niej chciałem dziś napisać, rzuca się w oczy bardzo oryginalny design. W małym pudełku po raz kolejny zamknięto intrygujący tytuł, który postanowiliśmy sprawdzić dla Was.
Niespodzianką zaraz po otwarciu gry są karty, bo to wszak gra karciana. Ich rozmiar jest bardzo nietypowy – 42 x 90 mm. Graficznie nawiązują do okładki i nie da się ukryć, że znów styl tego wydawnictwa bardzo przypadł mi do gustu.

OPIS

W grze występują dwa główne rodzaje kart (Słońca i Księżyca), które są ponumerowane od 1 do 29. W każdym z tych rodzajów występują także karty zaćmienia, które jako jedyne nie mają żadnej liczby na sobie. Zadaniem graczy będzie tworzenie rosnących ciągów zgodnie rodzajem i zbieranie punktów za nie. Możliwe jest dołożenia pasującej karty zarówno z przodu, jak i z tyłu naszego toru Słońca lub Księżyca, cały czas pamiętając, że musi on być rosnący. Brzmi to trochę jak pasjans, ale diametralnie zmienia ten obraz zasada, że karty możemy dokładać zarówno sobie, jak i innym graczom. Dodatkowo karty zaćmienia służą do przerywania ciągów i dzięki temu nie jest to już zwyczajne pozbywanie się kart, ale agresywna walka o punkty i szkodzenie przeciwnikom, ile się da. Łatwo wyobrazić sobie sytuację, kiedy dołożona bardzo niska albo wysoka skrajna karta niweczy plany naszym oponentów, dając nam przewagę, a u nich powodując zgrzytanie zębów.

07.06.2014 - 212

Gra ma też ciekawa zasadę, że nie dobieramy karty po każdym naszym ruchu, ale dopiero, gdy pozbędziemy się tych z ręki. Zmusza to do niejakiego planowania – kiedy i gdzie dołożyć daną kartę, gdyż jeśli zostaniemy z kartami bez możliwości wykonania legalnej akcji, musimy odrzucić wszystkie nasze nieukończone tory, co potrafi bardzo zaboleć.
Punkty zdobywamy, jeśli w swojej turze mamy na stole nieprzerwany układ co najmniej pięciu karty i poświęcimy ruch, by je odłożyć na nasz stos. Kartę zaćmienia możemy położyć na dowolną inną kartę, przerywając rosnący ciąg i pozostawiając wolne miejsce na dołożenie kolejnej karty. Może to być rodzaj ataku na wybranego gracza, ale także sposób na odblokowanie sobie swobody ruchów.

07.06.2014 - 717

PODSUMOWANIE

Jeszcze raz zaznaczę, że grafika jest urzekająca, bo to rzadko spotykane w tak małych produkcjach. Jest w tym jednak pewna ułuda, gdyż to nie jest sielankowa gra o układaniu pasjansa, jakby sugerowało piękne zachodzące słońce czy srebrzysty księżyc. Jest to bezlitosne przeszkadzanie komu się da i oczywiście czerpanie z tego radości. Bez tej ostatniej części gra nie ma sensu. Automatycznie oznacza to, że gracze na wskroś zeurowieni raczej poczują się nieswojo, bo ciężko uzbierać tu punktu zgodnie z wcześniej założonym planem. Musimy decydować się na poszczególne ruchy obserwując sytuację na stole i w odpowiednim momencie zapunktować, jeśli dojdą nam dobre karty. Każdemu, kto lubi negatywną interakcje, gra „Sonne und Mond” musi się spodobać. Mnie tytuł bardzo odpowiada, choć zauważyliśmy, że kara za nieposiadanie pasującej karty w swojej turze może być zbyt okrutna i decydować o końcowym wyniku. Do tego nie z powodu dobrego zagrania, a z czystego przypadku. Jednak prostota i relatywnie krótki czas gry w pełni rekompensuje tę potencjalną wadę.

Dziękujemy wydawnictwu Drei Hasen in der Abendsonne za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Jacek „Palladinus” SzmaniaJaco

Tytuł: Sonne und Mond
Autor: Johann Rüttinger, Jacques Zeimet
Wydawnictwo: Drei Hasen in der Abendsonne
Liczba graczy: 2-4
Wiek graczy: 8+
Czas gry: 20-30 minut

07.06.2014 - 616 07.06.2014 - 818 07.06.2014 - 515 07.06.2014 - 414 07.06.2014 - 313 07.06.2014 - 111

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 17 czerwca 2014 by in Recenzje and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: