Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Asia Engulfed – Pacyfik, Styczeń 1943

Zachęcony opiniami Konrada Perzyny, dałem się namówić na partię w Asia Engulfed wydawnictwa GMT. Zaplanowaliśmy jeden z krótszych scenariuszy, abym mógł zapoznać się z możliwościami gry i dać się później przekonać do kilkunastogodzinnej rozgrywki w pełną wersję. Gra i tak zajęła nam z tłumaczeniem i analizami sytuacji ponad 5 godzin, ale naprawdę było warto. To bardzo dobra pozycja, oferująca wszystko to czego szukam w grach wojennych – dużo emocji, epickie bitwy morskie i lądowe potyczki w trudnym terenie, dużo decyzji powiązanych z zarządzaniem surowcami, budową i odbudową floty oraz lotnictwa i co niemniej ważne dużo historii.

Przytaczam też krótki opis jednej z bitew, którą Konrad, wojenny weteran ocenił jako niezwykle widowiskową.

W styczniu 43 rozegraliśmy chyba najfajniejszą bitwę morską w tej grze. Japońskie lotnictwo pokładowe było już nieco osłabione wcześniejszymi walkami, a zasoby ropy pozwalały na zareagowanie japończykom tylko częścią floty. Zespół amerykański to 4 lotniskowce, 4 pancerniki oraz 16 krążowników (w tym 2 australijskie) kontra 5 japońskich lotniskowców, 8 pancerników i 8 krążowników. Po wybiciu sobie lotnictwa pokładowego, które nie osiągnęło żadnych efektów, bitwa nocna doprowadziła do zaskoczenia floty japońskiej w wyniku czego poszło na dno 4 krążowniki japońskie, 2 kolejne zostały uszkodzone, oraz uszkodzono 4 pancerniki. Kontra japońska była solidna bo amerykanie stracili 2 pancerniki,a 2 krążowniki zostały uszkodzone. W dniu następnym japońskie okręty podwodne dobiły te dwa krążowniki amerykańskie, amerykańskie okręty podwodne mimo, że się przebiły przez eskortę i wystrzeliły torpedy do 2 pancerników, wszystkie torpedy spudłowały. Mega dużo emocji.

Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

asia asia2 asia3 asia4 asia5 asia6 asia7 asia8 asia9 asia91 asia92 asia93 asia94 asia95 asia96 asia97 asia98 asia99 asia991 asia992 asia994 asia995 asia996 asia997 asia998

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 15 czerwca 2014 by in AAR, Inne, Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: