Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

2 de Mayo – wpłyń na losy rebelii w Madrycie

2deMayoTłem mającej swoją premierę na tegorocznych targach w Essen gry planszowej 2 de Mayo są wydarzenia madryckie z 2-go maja 1808 roku. Historyzm tytułu doskonale podkreślono fragmentem obrazu Francisco Goyi „Rozstrzelanie powstańców madryckich” umieszczonym na pudełku gry. W 1808 roku, cesarz Napoleon I zmusił Karola IV i Ferdynanda VII do abdykacji, co w połączeniu ze stacjonującymi na Półwyspie Iberyjskim wojskami francuskimi doprowadziło do wybuchu powstania Hiszpanów w Madrycie 2 maja 1808 roku. Rozpoczęło to trwającą sześć lat wojnę o niepodległość. W grze przenosimy się do Madrytu w sam środek opisanych majowych wydarzeń i kierujemy oddziałami jednej ze stron tego konfliktu.

Wykonanie gry stoi na bardzo dobrym poziomie. Niewielkich rozmiarów plansza, drewniane znaczniki jednostek i karty zilustrowane klimatycznymi grafikami obrazującymi wydarzenia opisane w grze, doskonale się ze sobą komponują. Zastrzeżenia można mieć tylko do papieru użytego do produkcji kart. Są one nieco zbyt cienkie, pozostaje na nich każdy ślad użytkowania, a papier rozwarstwia się na rogach. Na szczęście standardowy rozmiar pozwala na ich ochronę w koszulkach, co daje dodatkową możliwość włożenia tłumaczeń. To ważne, tym bardziej, że gra posługuje się językami hiszpańskim i angielskim, zatem dla ułatwienia rozgrywki graczom wyłącznie polskojęzycznym takie tłumaczenia są niezbędne. Instrukcja podobnie jak karty dostarcza wyjaśnień w dwóch językach. Wersja angielska to dziewiętnaście stron, obejmujących w dużej mierze opisy wydarzeń historycznych, charakterystyki głównych postaci, a dalej opis przebiegu przykładowej rozgrywki oraz szczegółowe zasady. Do gry dołączona jest również karta do zapisywania rozkazów dla poszczególnych pól, którą warto powielić w większej ilości egzemplarzy.

2demqyo

Przygotowanie do rozgrywki polega na podzieleniu kart (talie dla graczy, karty pomocy i karta tur) oraz rozstawieniu początkowym jednostek, które wyraźnie ukazuje przewagę strony francuskiej nad Hiszpanami (29:8 jednostek). Plansza podzielona została na 21 stref, w tym 3 strefy specjalne oznaczone ciemniejszym kolorem. Gra trwa dziesięć tur, a każda tura obejmuje cztery niezmienne fazy.

Faza przygotowania – poza pierwszą turą, kiedy to karty startowe są z góry przydzielone, gracz może dociągnąć jedną kartę z własnej talii. Karty zawierają opis dodatkowej czynności, którą można wykonać oraz informacje, w której fazie gry może zostać ona użyta. Niektóre z kart mogą podnosić wartość jednostek gracza inne zaś przynosić określone korzyści przeciwnikowi.

Po dociągnięciu kart następuje Faza Rozkazów. Gracze w tajemnicy zapisują ruchy swoich jednostek w tej turze, wskazując strefę startową i strefę docelową. Każdy z graczy ma inną liczbę dozwolonych ruchów. Obowiązują ich też inne zasady dotyczące rozdzielania grup jednostek. Gracz kierujący poczynaniami Francuzów może w jednej turze poruszyć wyłącznie dwie jednostki (lub grupy) oraz dodatkowo formacje znajdujące się w strefach specjalnych. Może jednak podczas ruchu rozdzielić grupę na mniejsze oddziały. Gracz hiszpański nie może rozdzielić żadnej swojej grupy, może za to poruszyć wszystkimi jednostkami w jednej turze. Pamiętać też trzeba o zasadzie regulującej wyprowadzanie żołnierzy ze strefy zajmowanej jednocześnie przez formacje obu graczy. Francuzom nie wolno takiej strefy opuszczać, a Hiszpanie muszą pozostawić w niej połowę jednostek.

2demayo3

W Fazie ruchu gracze jednocześnie odkrywają swoje rozkazy i rozpoczynając od jednostek hiszpańskich wykonują zapisane manewry. Jednostki nie mogą poruszyć się dalej niż do sąsiedniej strefy i nie więcej niż raz na turę. Rozkazy, które zostały wydane niezgodnie z zasadami, powodują anulowanie wszystkich ruchów strony konfliktu, której dotyczą. Szczególny przypadek występuje, gdy obaj gracze wydali swoim oddziałom rozkaz, który mógłby spowodować wzajemną zamianę stref pomiędzy stronami. W takiej sytuacji przemarszu dokonają tylko żołnierze jednej ze stron, o czym zadecyduje posiadana inicjatywa, wyrażona ilością wyeliminowanych jednostek wroga. W przypadku remisu, inicjatywę posiada zawsze strona hiszpańska.

Faza ruchu to też moment, w którym ma zastosowanie najwięcej kart obecnych w grze, tym bardziej, że można ich zagrać w tej fazie dowolna liczbę. Karty nie modyfikują wprawdzie samych rozkazów gracza czy jego przeciwnika, mogą jednak znacznie wpłynąć na pozycję graczy w dalszej części gry.
Ostatnia faza tury, nazwana Fazą rozstrzygnięcia, rozpoczyna się ustaleniem stref, w których przebywają jednocześnie jednostki francuskie i hiszpańskie. W tych spornych strefach rozstrzygane są wyniki starć. Siła każdej grupy równa się liczbie znaczników jednostek i ewentualnej wartości zagranych przez gracza kart. W przypadku remisu, wszystkie jednostki pozostają w danej strefie. Jeśli jedna z grup ma przewagę nad drugą, zdejmuje się z pola znacznik strony pokonanej. Przy dwu- lub trzykrotnej przewadze zdejmowane są odpowiednio dwie lub trzy jednostki (jeśli jest to możliwe). Po określeniu wyniku wszystkich starć, przesuwany jest znacznik na karcie tur, po czym rozpoczyna się następna tura.

2demayo5

Warunki zwycięstwa dla każdej ze stron są odmienne i wynikają głównie z przewagi liczebnej formacji francuskich. I tak, aby zwyciężyć, strona francuska musi spełnić wszystkie poniższe warunki: wyeliminować całkowicie jednostki hiszpańskie, posiadać przynajmniej jedną jednostkę w każdym z czterech sektorów, do których można dostać się do miasta z zewnątrz (przez bramy oznaczone strzałkami) oraz nie stracić więcej niż trzy własne jednostki. Ostatnia zasada może zostać zmodyfikowana poprzez zagranie kombinacji kart, eliminującej z gry gracza francuskiego już przy trzech zniszczonych jednostkach. Jeśli choć jeden z podanych warunków nie zostanie przez Francuzów spełniony, wygrywa gracz kierujący stroną hiszpańską. Z tego też powodu, gra może zakończyć się przed dziesiątą turą.

2demayo5

Cała gra zajmuje zwykle około 20-30 minut, wskazane jest jednak rozegranie drugiej partii, pozwalającej na zamianę stron. Rozgrywka jest płynna, a poszczególne fazy krótkie. Brak równowagi stron nadaje grze znamiona oryginalności. Pomimo, iż pokonanie Hiszpanów nie wydaje się trudnym zadaniem, kilkukrotnie widziałem porażkę Francuzów i ich niemoc w osiągnięciu celów dających zwycięstwo. Pewna niewiadoma wynikająca głównie z losowo dobieranych kart, potrafi zmienić wynik w fazie rozstrzygnięcia. W rozegranych przeze mnie lub obserwowanych partiach miałem okazję ocenić różne strategie prowadzące do zwycięstwa, jednak to jak potoczy się rozgrywka w dużej mierze zależy od początkowych ruchów strony hiszpańskiej. I to właśnie gracz kierujący Hiszpanami decyduje, który warunek zwycięstwa będzie dla Francuzów najtrudniejszy do osiągnięcia.

Podsumowując, oceniam grę wysoko pod względem wykonania i grywalności. Dodatkowym jej atutem jest niewielki rozmiar, pozwalający na łatwy transport, możliwość zagrania w dowolnych warunkach (np. podczas podróży pociągiem) oraz dość proste zasady, dające się wytłumaczyć w 10 minut. Jest to pierwsza gra produkcji hiszpańskiej, w którą miałem okazję zagrać i zarazem pierwsza pozycja wydawnictwa Gen X Games. Jestem przekonany, że warto nazwę tego wydawcy zapamiętać i oczekiwać na kolejne dobre i nowatorskie pozycje.

Recenzja pierwotnie ukazała się 16/11/2008 na blogu Spiellust.net

2 de Mayo nie posiadam już w swojej kolekcji, czego teraz bardzo żałuję, bo po przypomnieniu sobie tego tekstu chętnie bym w nią zagrał.

Przemek „woj_settlers” Wojtkowiak PW

Tytuł: 2 de Mayo

Autor: Daniel Val

Wydawnictwo: Gen X Games

Liczba graczy: 2

Wiek graczy: 12+

Czas gry: 20-30 minut

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 7 czerwca 2014 by in Inne, Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: