Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Gotowi, do startu, „La Boca”

la boca 1RekomendacjaSiadając do „La Boca” nieszczególnie doszukiwałem się tematu. Na potrzeby recenzji, postanowiłem jednak podrążyć, skąd mógł wziąć się tytuł. No i zupełnie serio okazało się, że tytuł pochodzi od nazwy portowej dzielnicy argentyńskiego Buenos Aires, której blaszane domy malowane na kolorowo pozostałościami po malowaniu kutrów farb jak żywe przypomina budowane w grze konstrukcje z kolorowych klocków. I tak oto z abstrakcyjnego tematu, zrodziła mi się naturalna historia, którą będę raczył wszystkich nowych graczy w „La Boca”. La boca

Inka i Marcus Brand to jedni z bardziej płodnych autorów gier planszowych w ostatnim czasie. I to nie tylko przechwałki ilościowe, bo w parze z ilością idzie też jakość. Nie ma w tym też odcinania kuponów, bo praktycznie każda gra zasługuje na oddzielną uwagę. „La Boca” to jeden z ich nowszych tytułów, który z przyjemnością przybliżę.

Wykonanie gry to ekstraklasa. Wydawnictwo Kosmos przygotowało specjalną wypraskę, która tworzy jednocześnie platformę, na której będziemy grać. Nie musimy wyciągać żetonów z punktami, bo leżą posegregowane wokół planszy. To nie tylko bajer, ale też bardzo praktyczne rozwiązanie, bo w trakcie gry pudełko krąży pomiędzy graczami z rundy na rundę i nie trzeba uważać na walające się na stole żetony. Uwagę miałbym tylko do elektronicznego stopera, który nie dość, że nie daje się wyłączyć, to jeszcze jest tak ustawiony, że odmierza czas odwrotnie do punktacji pokazanej na planszy.  Wystarczy oczywiście włączyć go na odliczanie w drugim kierunku, ale wtedy nie alarmuje on o skończeniu się czasu.

laboca2

Kilka dosłownie słów o zasadach, po których zapraszam na krótki filmik z przykładowej rozgrywki. Po wybraniu wariantu gry, czyli opcji trudniejszej z dodatkowym klockiem lub łatwiejszej bez niego, gracze otrzymują kolorowe żetony, które decydować będą o parach, w których będziemy grać. Inaczej niż zwykle w grach bywa, gracze będą grali ze sobą w zmiennych parach – każdy z każdym po dwa razy. To powoduje, że gracze rozegrają kilka wyzwań, w których będą w trakcie dwóch minut starali się ułożyć kolorowe klocki w zadanym na karcie ułożeniu. Cały bajer polega jednak na tym, że każdy z graczy siedzący po przeciwnych stronach planszy widzi tylko swoje ułożenie klocków, nie widząc, jak widzi je współgracz. Podczas zabawy, wymagane jest więc porozumiewanie się i wymienianie uwag co widzę po swojej stronie i w jakim położeniu. W zależności od tego, w jakim czasie uda nam się ułożyć wymagany po obu stronach karty układ, otrzymujemy odpowiednią liczbę punktów, pod warunkiem, że zmieścimy się w dwóch minutach. I to właściwie wszystko.

La Boca oczarowało nas od pierwszego spotkania. Wydawało się, że zwykłe układanie klocków już było, układanie na czas również, ale w La Boca połączono to w sposób wyjątkowy. Zmienne pary w czasie gry powodują, że z gry kooperacyjnej, staje się grą rywalizacyjną, więc każdy znajdzie w tym tytule coś dla siebie. La Boca wymaga przestrzennego myślenia i nie tylko za siebie, ale nie rzadko również za partnera. Jak wiadomo, adrenalina powoduje czasami, że ugrzęźniemy w jednym toku myślenia i często się zdarza, że pozostali gracze obserwując z boku nasze poczynania, chwytają się za głowę, jak można nie zauważyć prawidłowej kombinacji, co tym bardziej wzmaga stres. Nie wiem jak u Was, ale u mnie wyzwala to dodatkową sportową złość i motywacje do poprawienia wyniku w kolejnym podejściu.
Sam mechanizm zegara powoduję, że gra jest relatywnie krótka i powoduje, że chce się od razu usiąść do rewanżu.

Dziękujemy wydawnictwu Kosmos za przekazanie gry do recenzji.

Tytuł: La Boca
Autor: Inca i Marcus Brand
Wydawnictwo: Kosmos
Liczba graczy: 3 -6
Wiek: 13+
Czas gry: 20-40 minut

Zdjęcie dzielnicy La Boca (powyżej) autorstwa Marianocecowski udostępnione na licencji CC BY-SA 3.0 pochodzi z serwisu Wikimedia Commons.

cg-gra-rodzinna

laboca5 laboca4 laboca3laboca1 laboca

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 marca 2014 by in Recenzje, Wideo and tagged , , , , , .
%d blogerów lubi to: