Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Gra, którą masz w domu – „Lines of Action”

loaRekomendacjaNa jednym z wyjazdów planszówkowych trzy lata temu, znajomy pokazał mi grę, o której wcześniej nie słyszałem, a co najciekawsze mając ją w domu od bardzo dawna. Ta gra to „Lines of Action” (LoA). Aby w nią zagrać, potrzebujemy planszę i pionki od gry w warcaby. Zasady gry zostały opublikowane w roku 1969, a jej autorem jest Claude Soucie. Gra idealnie wpasowała się w moje upodobania gier logicznych i już od dawna chodził za mną wpis o tej pozycji.

Na planszy będącej zwykłą szachownicą 8 x 8 układamy pionki na zewnętrznych polach. Na przeciwległych stronach kładziemy po sześć pionków danego koloru, drugi kolor układając na pozostałych bokach (jak na zdjęciu poniżej). Samą rozgrywką rządzą bardzo proste zasady. Dowolnym własnym pionkiem możemy wykonać ruch w pionie, poziomie i na skos. Odległość, na jaką wykonujemy ruch, jest równa sumie wszystkich pionków w linii ruchu. Możemy przeskakiwać tylko własne pionki i bić tylko pionki przeciwnika. Celem gry jest utworzenie nieprzerwanego ciągu swoich pionków, uznając za ciąg sąsiedztwo w każdym z kierunków, również diagonalnie. Rozgrywka zajmuje od 5 do 20 minut.

LOA

Bardzo lubię grać w „Lines of Action” i jak już do niej kogoś zaciągnę, to rzadko kończy się na pojedynczej partii. Jak zdecydowana większość gier logicznych, również LoA wymaga od gracza analizy dużej ilości możliwych kombinacji i ruchów. Myśląc nad swoim ruchem, myślę również nad ruchem przeciwnika. Konieczne jest obserwowanie jego ruchów i próbowanie przeciwdziałania jego planom. Mechanika jest niezwykle elegancka, ale i głęboka. Bicie to jeden z trudniejszych wyborów w LoA. Każde zbicie piona przeciwnika oznacza bowiem, że sami osiągnęliśmy lepszą pozycję, ale również, że przeciwnik ma o jednego piona mniej, którego musiał połączyć w grupę, dlatego trzeba to robić bardzo ostrożnie. „Lines of Action” to wyśmienita gra i polecam każdemu spróbować zagrać choć raz. Zwłaszcza że większość z Was ma tą grę w domu. A kto nie ma takiej okazji, może spróbować zagrać na jednym z serwisów planszówkowych z grami on-line lub zainstalować sobie wersję mobilną i zmierzyć się z komputerem. Moja wersja na Androida sprawdza się świetnie.

Dziękuję Zygmuntowi za pokazanie tej wyśmienitej gry.

Tytuł: Lines of Action
Autor: Claude Soucie
Wydawca: wystarczy zestaw do gry w warcaby
Liczba graczy: 2
Wiek graczy: 10+
Czas gry: 5-20 minut

cg-gra-logiczna

LOA1

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 12 marca 2014 by in Recenzje and tagged , , .
%d blogerów lubi to: