Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Zagrałem w „iKNOW”

iknowRekomendacjaGry quizowe oparte na pytaniach z różnych dziedzin, podobnie jak teleturnieje telewizyjne, cieszą się dużą popularnością. Dlatego też gier planszowych w tej kategorii możemy na rynku odnaleźć wiele. Są wśród nich tytuły lepsze i gorsze. Takie, do których siadam z przyjemnością i takie, których unikam. Dzisiaj o takiej, w którą grywam tak dużo, że niebawem może mi zabraknąć pytań.

W iKNOW zasady zabawy są niezwykle proste. Jeden z graczy będący w danej rundzie lektorem czyta pytanie w jednej z kategorii: ludzie, świat, kultura lub historia. Pozostali gracze w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara stawiają swoje kwadratowe pionki na jednym z sześciu możliwych pól, decydując się na odpowiadanie po jednej, dwóch lub trzech podpowiedziach. Następnie w kolejności od tego, który chce odpowiadać jako pierwszy, gracze typują swoim okrągłym pionkiem, czy wybrany przez nich gracz odpowie prawidłowo, czy też udzieli błędnej odpowiedzi. Lektor czyta pierwszą podpowiedź, a potem kolejne, za każdym razem zatrzymując się do momentu odpowiedzi przez tych grających, którzy zdecydowali się odpowiadać po danej liczbie podpowiedzi. Po udzieleniu wszystkich odpowiedzi, lektor czyta rozwiązanie i przyznawane są punkty: 3, 2 lub 1 za udzielenie prawidłowej odpowiedzi i +/- 1 za prawidłowe wskazanie jak odpowiedział wybrany gracz. Na koniec, lektor otrzymuje dwa punkty, a pierwszy gracz, który udzielił prawidłowej odpowiedzi, wybiera nową kategorię i kolejny gracz zostaje nowym lektorem. Runda, w której któryś z graczy osiągnie 20 lub więcej punktów jest ostatnią, a następnie wyłania się zwycięzcę gry.

20131130_231103

Warto jeszcze zatrzymać się na moment przy konstrukcji pytań i podpowiedzi. Pytania jedynie w dość ogólny sposób wskazują kategorię, przy jednoczesnej dużej różnorodności podpowiedzi. Często na pytania ogólne otrzymujemy trzy podpowiedzi, które w ogóle nie są ze sobą związane. Dodatkowo, jeśli jesteśmy kolejną osobą odpowiadającą na pytanie, słyszymy odpowiedzi naszych poprzedników, co daje szansę prawidłowej odpowiedzi, nawet jeśli nie sami nie znaliśmy prawidłowej. Do zwycięstwa bowiem, oprócz własnej wiedzy, wykorzystywać będziemy wiedzę przeciwników i trafne przewidywanie ich odpowiedzi.

iKNOW to tytuł ze stajni fińskiej firmy Tactic, której rodzimą edycję przygotowała polska filia tego wydawnictwa. Już przy pierwszym kontakcie z grą, jesteśmy przekonani, że otrzymujemy coś wyjątkowego – piękne, estetyczne i minimalistyczne zdobione pudełko, które po otwarciu utwierdza nas w tym przekonaniu. Niewielka plansza, nietypowe w kształcie pionki i duża talia kart w plastikowej podstawce z 1600 pytaniami w czterech kategoriach. Wygląd oczarował mnie od pierwszego spotkania z iKNOW. Niezwykle praktyczny system zbierania punktów polegający na nakładaniu na swojego pionka kolejnych plastikowych kółek z pewnością zasługuje na najwyższe pochwały. Na planszy w każdym z narożników odnajdziemy kolorową kropkę, w jednej z czterech kategorii tematycznych i z praktycznego punktu widzenia, aż prosi się o umieszczenie przy kropkach niewielkiej ikonki wskazującej kategorię. Ułatwiłoby to odszukiwanie właściwej na karcie. Druga uwaga dotyczy podpowiedzi, które sporadycznie zawierają błędne informacje (być może wynikające z błędów w druku). Szkoda, że taka sytuacja ma miejsce, bo może powodować udzielanie błędnych odpowiedzi. Trzecia uwaga to trochę nietrafione kategorie niektórych pytań, choć zdaję sobie sprawę, że przy tylko czterech kategoriach klasyfikacja to sprawa umowna. iKNOW to tytuł przeznaczony dla 2 do 6 graczy choć zdecydowanie nabiera sensu przy więcej niż 4.

20131130_231020

Pytania w iKNOW należą w przeważającej większości do trudnych i często nawet po trzech podpowiedziach nikt nie odpowiada prawidłowo. Choć jak to określił jeden z moich współgraczy, pytania nie są zbalansowane, a poziom ich trudności faktycznie bywa różny. Ale jak to z quizami bywa, dla jednego pytanie o jakiś film będzie banalnie proste, dla innego pytania ze sportu czy historii stanowić będą nie lada wyzwanie.

Przy iKNOW świetnie bawiłem się za każdym razem, podczas partii wielokrotnie wybuchały salwy śmiechu, czy też odgłosy zdziwienia. Jest to mój zdecydowany faworyt w tej kategorii gier, co często potwierdzało też grono moich współgraczy, domagając się kolejnej rozgrywki właśnie w ten tytuł. Nie należy zapomnieć również walorach edukacyjnych, z każdej bowiem partii wychodzi się bogatszym o nową wiedzę i ciekawostki. Ostatecznie też iKNOW to doskonały tytuł na prezent, który będąc niezwykle eleganckim w wykonaniu, gwarantuje też wiele godzić wspólnej zabawy w rodzinnym gronie.

Dziękujemy wydawnictwu Tactic za przekazanie egzemplarza gry do recenzji

cg-gra-rodzinna

.

Tytuł: iKNOW

Autor: –

Wydawnictwo: Tactic

Liczba graczy: 2-6

Wiek graczy: 15+

Czas gry: 45 minut

20131130_23102920131130_231302 20131130_231316 20131130_232836

7 comments on “Zagrałem w „iKNOW”

 1. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #285 - My WordPress Website

 2. Agnieszka Mędrek
  18 grudnia 2015

  moje pytanie brzmi: czy gracze powinni być na podobnym poziomie w kwestii ich zasobu wiedzy? Czy gimnazajlista wśród dorosłych osób będzie z góry skazany na niepowodzenie?

 3. woj_settlers
  18 grudnia 2015

  Iknow jest pod tym względem wyjątkowe, bo pytania są dość trudne ale z tak bardzo różnych dziedzin, że dużo zależy od tego jakie pytania trafią się podczas partii. Moim zdaniem gimnazjalista i dorośli będą sobie radzić w podobny sposób – obydwu będzie równie ciężko 😉

 4. Anonim
  15 stycznia 2016

  Jestem posiadaczem tej gry, są to najgorzej wydane moje pieniądze. Gra jest nudna, monotonna, jednym słowem DNO. nikomu nie polecam tej nieudanej gry. Grę zaraz po zakupie można wyrzucić, a tylko pudełko zostawić bo ładnie wygląda.

  • Endek
   23 stycznia 2016

   Może twoja wiedza sięga DNA ?

  • Anna
   3 lutego 2016

   Może w takim razie chcesz odsprzedać? Chętnie odkupię, jeśli gra jest w dobrym stanie 🙂

 5. Adi
  24 czerwca 2019

  Gra jest świetna i na dziś pośród imprezówek moje Top 5. Oczywiście bez pewnej wiedzy ogólnej trudno jest w nią zagrać gdyż trudno nie ma przyjemność w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania w tematach, o których nie ma się bladego pojęcia. Jednakże nas tak mocno wciągnęła, że zdominowała cały wyjazd od wczesnych godzin południowych do późnych godzin nocnych (w pełnej obsadzie).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 11 grudnia 2013 by in Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: