Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Gra na prezent (nie tylko świąteczny)

prezentyWiemy, że wielu z Was myśli już o prezentach Gwiazdkowych, wśród których zdecydowanie zabraknąć nie może gier planszowych. Aby wyjść z pomocą, tym wszystkim którzy nie mogą zdecydować się na konkretne tytuły, nasza Redakcja zebrała swoje typy w kilku kategoriach. Wszystkie tytuły powinno udać się kupić w sklepach stacjonarnych lub internetowych, a podane ceny to przekrój cenowy za serwisu i-szop.

Dobrym pomysłem jest też stworzenie swojej listy „Want to buy” na serwisie BGG, wtedy Mikołajowi może być dużo łatwiej podjąć właściwe decyzje. A ostatecznie zawsze będzie można się wymienić na forum gry-planszowe lub jednym z kolejnych krajowych Mathandlu.

Gra Rodzinna

woj_settlers
Qwixx – bardzo prosta, mała i przyjemna gra, z gwarancją rozgrywania kilku partii pod rząd. Silnie uzależnia :). Cena 22-30 zł.
iKnow – gra quizowa, w eleganckiej oprawie, mnóstwem trudnych pytań i wieloma godzinami wspólnej zabawy. Cena 85-100 zł.

palladinus
Tokaido – bajkowe grafiki i mechanika niezbyt angażująca zwoje mózgowe oraz autor w osobie Antoine’a Bauzy gwarantują bardzo dobrą rodzinną zabawę. Cena 95-140 zł.
iKnow – nietypowa gra quizowa, którą można polecić wszystkim, którzy nie koniecznie gustują w typowych grach planszowych (a przy okazji ma też funkcję edukacyjną). Cena 90-130 zł.

rzabcio
Słowo Stwory – podczas długich podróży mama wymyślała nam coraz to nowe zabawy słowne. Ta gra jest planszówkową reinkarnacją takich zabaw. W zależności od wieku graczy można grać w wersję prostszą lub bardziej zaawansowaną. Cena 57-70 zł.
Potwory w Tokio – nie przepadam za proponowaniem negatywnej interakcji w przypadku gier rodzinnych, ale ten tytuł jest na tyle kolorowy i przyjemny, że można by się pokusić o pokazanie gry rodzinie, szczególnie, że mnogość kart sprawia, że zbyt szybko się nie znudzi. Cena 91-106 zł.

medyk
Tokaido – Gra na którą wystarczy spojrzeć, aby się zauoczyć. Prosta gra, która idealnie nadaje się dla rodzin. Cena 95-140 zł.
Dixit – Gra wyobraźni – niejednego członka rodziny mogą zaskoczyć skojarzenia jego najbliższych. Świetna, unikatowa gra dla rodzin i nie tylko. Cena 90 – 115 zł.

Gra Średniozaawansowana

woj_settlers
Coal Baron – doskonałe z balansowanie klarownych zasad z wieloma wyborami i świetnym systemem liczenia punktów. Cena 124-140 zł.
Dominion –  budowanie talii i własnego silniczka, szybka rozgrywka i wiele dodatków. Klasyk. Cena 114-150 zł.

palladinus
D&D: The Legend of the Drizzt – doskonała gra przygodowa dla grupy bohaterów chcących zmierzyć się z wszelkiej maści potworami znanymi z wielu popularnych powieści fantasy (bez wahania polecam również pozostałe tytuły z tej serii). Cena. 200-220 zł,
Lords of Waterdeep – świat Dungeons & Dragons w zupełnie nietypowej odsłonie – gry euro, ale dającej równie wiele frajdy z przesuwania kostek pod płaszczykiem fantastyki. Cena 140-190 zł,

rzabcio
Relic Runners – niedoceniana gra, a jej jedyną wadą jest jedynie to, że pojawiła się krótko przed Essen. A szkoda, bo wbrew pierwszemu wrażeniu jest to bardzo ciekawy średniozaawansowany tytuł rodzinny, w którym  jednej strony mamy stosunkowo proste zasady, z drugiej trzeba się trochę nagłowić przy budowaniu odpowiednich, jak najwięcej punktujących kombinacji ścieżek. A do tego jest bardzo ładna. Cena 160-180 zł.
Qwirkle – tytuł ten sprawdza się bardzo często, zarówno jako wprowadzacz w świat planszówek, jak i dla zaawansowanych graczy. Układanie kombinacji z figur i kolorów tylko pozornie wydaje się proste. Cena 88-130 zł.

medyk
Coal Baron – jak dla mnie najciekawszy tytuł z obecnie zagranych gier, które miały premierę na Essen w tej kategorii. Dobry balans, przejrzyste i łatwe do opanowania zasady, a jednocześnie sporo kombinowania. Cena 124 – 140 zł.
Inca Empire – gra dla lubiących negatywną interakcję oraz podkradanie punktów zwycięstwa innym – nic tak nie cieszy jak korzystanie z budynków zbudowanych przez przeciwnika. Cena: 125 – 140 zł.

Gra Zaawansowana

woj_settlers
Russian Railroads – mój tytuł nr 1 tegorocznego Essen, rozbudowana i wymagająca gra, wiele dróg do zwycięstwa. Cena 170-190 zł.
Torres – moja ulubiona gra, niezwykle eleganckie zasady, dużo kombinowania i szukania punkcików w każdej akcji. Cena 130-150 zł.

palladinus
Russian Railroads – na widok tej gry, każdemu geekowi powinny zaświecić się oczy, gdyż jest to jedna z najlepszych gier tegorocznych targów SPIEL – ciężkie euro w najlepszym wydaniu. Cena 170-190 zł.
Troyes – bardzo interesująca gra kościana typu worker placement, z klimatycznymi grafikami i mnóstwem międzynarodowych nagród na koncie. Cena 120-150 zł.

rzabcio
Russian Railroads – mimo, że nieco kłóciliśmy się na temat tego tytułu, to i tak uważam, że jest to najlepsza gra zaawansowana w tym roku. I z premedytacją polecam ją po raz trzeci, bo pomimo, że nie przepadam za takim poziomem abstrakcji, to jednak gra jest tego warta – ciężka, ale przejrzysta oraz płynna pomimo rozbudowania. Cena 170-190 zł.
Le Havre – nie znam zaawansowanego gracza, któremu nie podobała by się przynajmniej jedna z gier Uwe Rosenberga. Le Havre nie jest może tytułem najnowszym, ale dopiero w tym roku pojawiła się wersja polska, więc może to być dobry moment do uzupełnienia kolekcji, gdyby ktoś się wbraniał przed inną wersją. Generalnie propozycja zamienna z dowolną grą tegoż autora – równie dobrze można wziąć spolszczone Agricolę, Ora et Labora, czy też tegoroczne Caverna lub Glass Road. Cena Le Havre 120-150 zł.

medyk
Runewars – Bardzo dobre połączenie gry strategicznej i przygodowe. Interesująca i emocjonująca rozgrywka z nie za dużą dawką losowości. Cena 222 – 299 zł.
Kemet – Gra przesiąknięta negatywną interakcją – czego chcieć więcej? Idealny balans planszy, niesamowite figurki i świetne grafiki – to też znajdziemy w grze. Cena 179 – 189 zł.

Gra Wojenna

woj_settlers
Red Winter – doskonała gra wojenna, z „przyjaznymi” zasadami, świetnym tematem i stosunkowo krótkim czasem rozgrywki. Cena 180-190 zł.
Zimna Wojna 1945-1989 – absolutny mój faworyt, dostarczający emocji na bardzo dużym poziomie przy każdej partii. Cena 110-130 zł.

palladinus
Sekigahara – bloczkowa gra wojenna o bardzo prostych zasadach, wykonaniu estetycznym na najwyższym poziomie z możliwych i dostarczająca olbrzymiej dawki emocji. Cena 200-220 zł.
Here I Stand – bardzo angażująca gra negocjacyjno-polityczno-wojenna pozwalająca wcielić się w rolę potężnych władców XVI-wiecznej Europy. Cena 250-260 zł.

rzabcio
1989: Dawn of Freedom – miałem nadzieję, że będę mógł tutaj napisać polski tytuł gry, niestety ciągle jest w trakcie tłumaczenia. Jest to tak naprawdę swego rodzaju sequel Zimnej Wojny 1945-1989 lecz z wydarzeniami ograniczonymi do strefy Wschodniej Europy i czasem do tytułowego roku 1989. W trzech czwartych zasady w obu tych tytułach są podobne, pozostała część to uproszczenie i dodanie kilku elementów. Zaletą są opisywane przez grę bliższe graczom wydarzenia, które większość jeszcze pamięta z Dziennika Telewizyjnego. Cena 250 zł (wersja polska będzie zapewne kosztować około 150-180 zł).
Here I Stand – dzięki tej grze powtórzyłem historię Europy pierwszej połowy XVI wieku. Największą jej zaletą jest ekstremalnie wysoki poziom interakcji wynikający z realnej, ograniczonej jedynie mechaniką gry dyplomacji pomiędzy graczami – spiski, zdrady i nieoczekiwane manewry są tutaj na porządku dziennym. Jedynymi wadami są język angielski oraz  konieczność zebrania sześciu osób gry na cały dzień rozgrywki. Który zresztą mija niezauważenie. Cena 250-260 zł.

Gra Logiczna

woj_settlers
Quixo – tytuł oparty na banalnym pomyśle, którym zaraziłem wielu nowych graczy to tej kategorii gier. Cena 49-80 zł.
Hive – fantastyczne wykonanie, z sensownie osadzonym tematem w świecie owadów. Można skusić się na dodatki. Cena 47-70 zł.

rzabcio
Hive – nie szaleję za grami logicznymi, ale w Rój mógłbym grać ciągle. Cena 47-70 zł.
Atari Go – wielu pomyśli, że to ekstremalny przykład. I będą mieli rację, bowiem Go to skrajny przypadek gry typu łatwej do nauczenia, ale trudnej do opanowania, gdyż można się w tej grze szkolić przez całe życie. Moja propozycja to ograniczyć się do małej planszy 9×9 linii, która może nie pokaże całego potencjału Go, ale na której czas gry spada poniżej 30 minut dzięki czemu można traktować jako szybką grę logiczną. Cena: ok. 55zł (za pudełkowy zestaw zawierający goban oraz kamienie).

Gra Dziecięca

woj_settlers
Potwory do szafy – nasz domowy hit z moją 5 letnią córką. Wariacja na temat memory z pudełkiem w kształcie szafy. Cena 25-30 zł.
Fauna Junior – gra wielokrotnie trafiała już na nasz stół dając wiele zabawy nie tylko dzieciom. Cena 86-120 zł.

palladinus
Fauna Junior – świetna rozrywka (i nauka) dla dzieci, które poznają egzotyczne zwierzęta i mają przy tym sporo zabawy zgadując jak i gdzie one żyją. Cena 86-120 zł.
Pewnego razu – gra skierowana raczej dla młodszych dzieci, rozwijająca słownictwo i pozwalająca poprzez zabawę przekazać dziecku jakieś myśli poprzez wymyślane historyjki. Cena 45-60 zł.

rzabcio
Pędzące Żółwie – nie ma sensu wybierać się na spotkanie planszówkowe z dzieciakami bez tego tytułu, gdyż jest to znakomita gra wprowadzająca do planszówek. Także dla dorosłych, gdyż element blefu niektórym strasznie się podoba. Cena 42-67 zł.
Superfarmer – to drugi tytuł z kanonu gier dla dzieci zawierający podstawy matematyki, planowania i mnóstwo zwierzątek. Cena 40-60 zł.

Gra Imprezowa

woj_settlers
Copie Colle – prosta i szybka gra, w której złe wskazanie co kto ma grozi oceną niedostateczną :). Cena 29-40 zł.
Love Letter – to co „wyciśnięto” z tych kilkunastu kart, to mistrzostwo świata. Cena 15-30 zł.

palladinus
Dobble – spostrzegawczość i refleks to klucz w przypadku tej gry, a wydanie w metalowej, tłoczonej puszcze pozwala bez skrupułów położyć ją pod choinką. Cena 40-60 zł.
Pictomania – zabawna gra w rysowanie nawet dla tych, którzy nie potrafią rysować. Spora dawka śmiechu gwarantowana. Cena 50-80 zł.

rzabcio
Love Letter – woj_settlers wystarczająco dobrze ujął, w czym tkwi geniusz tej gry, nie mam nic do dodania. Cena 15-30 zł.
Ligretto – wiem, że to kolejny klasyk, ale takie sprawdzają się najlepiej. A tutaj ważny jest i refleks, i liczenie, a do tego mamy niesamowity poziom współzawodnictwa i czasami negatywnej interakcji. Cena 27-35 zł.
Resistance – bezapelacyjny faworyt gier wieloosobowych (najlepiej przynajmniej 6 osób), w którym genialne jest to, że można grać na wiele sposobów, dzięki czemu jedni rozegrają partię w pół godziny, a inni będą się kłócić przez półtorej godziny. Cena 24-27 zł. Można też spróbować wersji w klimatach arturiańskich, czyli Avalon.

medyk
Dobble – Jak dla mnie najlepsza pozycja imprezowa. Sprawdza się świetnie w różnych konfiguracjach graczy i zawsze daje masę emocji. Cena 40-60 zł
Tabu/Taboo – Gra idealna na imprezy dla większej ilości graczy. Nic tak nie rozśmiesza jak zabawne tłumaczenia prostych haseł przez współgraczy. Cena 99 -119 zł.

3 comments on “Gra na prezent (nie tylko świąteczny)

 1. Czochrun
  10 grudnia 2013

  A co takiego napisał woj_settler o Love Letter?

  • Czochrun
   10 grudnia 2013

   ok, teraz jak przeczytałem cały artykuł to wiem, że moje pytanie jest pozbawione sensu. 🙂

 2. Pingback: GRY PLANSZOWE W PIGUŁCE #284 - My WordPress Website

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 10 grudnia 2013 by in Felietony, Inne and tagged .
%d blogerów lubi to: