Ciekawe Gry

gry planszowe i nie tylko

Spiel Essen 2013 – Zagrałem w „Quantum”

quantum4Na „Quantum” nie trafiłem na targach, ale już po nich na spokojnym domowym graniu. Nie wiedziałem do czego siadam, poza tym, że to turlanka w kosmosie i dokładnie to otrzymałem. Wykonanie gry stoi na wysokim poziomie, choć pudełko jest zdecydowanie napompowane powietrzem i mogłoby być o połowę mniejsze. Nie wiem dlaczego, ale nowo otwarta i niegrana wcześniej gra była jakby otłuszczona na elementach. Kości były delikatnie pokryte dziwną mazią, co też pojawiło się na planszach. Po wytarciu wszystko zeszło, ale dziwna to sprawa. Kostki zresztą pomimo,  że ładne i duże to słabo się turlają, co przy takiej mechanice do zalet nie należy.

W pudełku znajdziemy dwustronne plansze z planetami, które układamy w kwadrat 3×3 kafelki, w układzie odpowiednim dla liczby graczy. Każdy z graczy otrzymuje planszę w swoim kolorze wraz z zestawem siedmiu kości w tym samym kolorze oraz dodatkowo pięć znaczników do oznaczania miejsc na planetach. Obok planszy z planetami, kładziemy karty w dwóch grupach: jednorazowych i stałych ulepszeń/umiejętności. Dwie kości do rozstrzygania bitew uzupełniają komponenty gry. Plansza gracza pomaga zarządzać grą i dostępnymi akcjami oraz porządkuje zasady specjalne poszczególnych statków kosmicznych, symbolizowanych wartościami na kościach. Jedna z kości na planszy pozwala zaznaczać wyniki starć, druga postęp technologiczny i możliwość pobierania kart ulepszeń.

quantum

Po rzucie, trzy kości stanowią naszą flotę i latają na planszy wokół naszej planety startowej. Tak przygotowani rozpoczynamy wyścig o pierwszeństwo w zdominowaniu pięciu planet. W swojej turze wykonamy trzy spośród pięciu dostępnych akcji plus umiejętności specjalne naszych statków kosmicznych. Akcje te to:

– rekonfiguracja, czyli przerzut kości bez zmiany miejsca

– rozlokowanie, czyli umieszczenie naprawionego statku przy jednej ze swoich planet

– ruch/atak, czyli poruszenie statkiem o liczbę pól do wartości na kości i w przypadku zwarcia atak, który rozstrzygamy kośćmi bojowymi k6, dodając ich wynik do wartości statku. Wygrywa statek, którego suma jest mniejsza, a w przypadku remisu atakujący

– zbudowanie bazy na nowej planecie (kosztuje 2 akcje), czyli położenie znacznika na planecie, której wartość naszych statków jest równa wartości planety

– badania, czyli dodanie oczka do kości badań

Jeśli po swoich ruchach założyliśmy nową bazę i/lub nasza kość badań ma wartość 6 otrzymujemy karty ulepszeń.

quantum2

„Quantum” to klasyczny przedstawiciel prostych gier kościanych, osadzony w klimacie s-f. Mamy więc kości, przerzuty, pojedynki na planetach, akcje specjalne i dużo interakcji negatywnej. Mimo wielu możliwości, akcje są proste i nie powodują paraliżu decyzyjnego. Osiąganie własnych korzyści przy jednoczesnym utrudnianiu innym i biciu lidera to sedno gry. Jeśli jednak, tak jak to miało miejsce w naszym przypadku, wszyscy rzucają się na zdobywanie planet nie bardzo jest czas na zdobywanie kart, dlatego akcja „badania” jest wykorzystywana raczej rzadziej. Na części planet można założyć tylko jedną bazę, wyścig o nie jest więc bardziej zażarty zwłaszcza na początku. Statki przemieszczają się wokół planet z taką prędkością, że planowanie ruchu ma miejsce dopiero przed swoim ruchem. Jak to w turlankach bywa, wszystko zależy od szczęścia. Jeśli nam go zabraknie niewiele będziemy mogli zdziałać i pozostanie rozegranie kolejnej partii, a że gra zajmuje około 30 minut nie będzie to problemem. „Quantum” raczej nie trafi do mojej kolekcji choć zawsze zagram w nią chętnie.

Tytuł: Quantum

Autor: Eric Zimmerman

Wydawca: Funforge

Wiek graczy: 8+

Ilość graczy: 2-4

Czas gry: 30 minut

quantum3

quantum1

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Informacja

This entry was posted on 1 listopada 2013 by in Konwenty, Recenzje and tagged , , , .
%d blogerów lubi to: